HUAWEI Mate S СПЕЦИФИКАЦИИ
Големина

Ширина:

75.3 mm

Висина:

149.8 mm

Длабочина:

7.2 mm

Тежина:

156 g

*Големината на производот, тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Вистинските мерки помеѓу поединечните производи може да се разликуваат. Сите спецификации се предмет на конкретниот производ.

Боја
  • Luxurious Gold
  • Titanium Grey
  • Mystic Champagne

Дисплеј

5.5", AMOLED, ONCELL, FHD

Процесор

Hisilicon Kirin 935,Octa core (4 x 2.2 GHz + 4 x 1.5 GHz),64-bit

Оперативен систем

Android 5.1 + EMUI 3.1

Меморија

ROM: 32 GB*
RAM: 3 GB*


*Поради ограничувањата во процесорската моќ на централната процесорска единица и во меморијата што ја користат оперативниот систем и однапред инсталираните апликации, фактичкиот простор што им е достапен на корисниците ќе биде помал од номиналниот капацитет на меморијата. Фактичкиот простор во меморијата ќе се менува заедно со ажурирањата на апликацијата, корисничките операции и другите поврзани фактори.

Мрежа

CRR-UL00:
FDD LTE: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B17 / B20
TDD LTE: B38 / B39 / B40 / B41 (100 M)
UMTS: 850 / 900 / AWS / 1900 / 2100 (B8 / B5 / B4 / B2 / B1)
DC-42M: B1 / B2 / B4 / B5 / B8
TD-SCDMA: B34 / B39
CDMA:N / A
GSM:
Главна картичка: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
Втора картичка: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
CRR-L09:
TDD LTE: B40
FDD LTE: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B12 / B17 / B18 / B19 / B20 / B25 / B26 / B28
UMTS: 850 / 900 / AWS / 1900 / 2100 (B19 / B8 / B6 / B5 / B4 / B2 / B1)
DC-42M: B1 / B2 / B4 / B5 / B8
GSM:850 / 900 / 1800 / 1900

GPS

GPS / AGPS / Glonass

Поврзаност

Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11b/g/n, 2.4G
USB2.0 high speed

Сензори

Акцелерометар, Компас, Жироскоп, АSL, Близина, HALL

Камера

Задна камера: 13 MP OIS RGBW AF со „dual-tone” LED блиц
Предна: 8 MP FF BSI со “soft light” блиц

Аудио

Кодек: MP3、MIDI、AMR-NB、AAC、AAC+、eAAC+、AMR-WB、WMA2-9、RA、PCM、OGG、FLAC
Формат: mp3、mp4、3gp、wma、ogg、amr、aac、flac、wav、midi、ra

Видео

Кодек: H.265 (codec only)、H.264、H.263、MPEG-4、RV7-10、Xvid、VP8、WMV9
формат: 3gp, mp4, avi, wmv, flv, mkv, mov, rm, rmvb
1080Р Видео

Emotion UI

EMUI 3.1

Батерија

2700 mAh*


*Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Фактичкиот капацитет на батеријата за секој поединечен производ може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Во кутијата

Телефон x 1
Полнач x 1
USB кабел x 1
Упатство x 1
Информација за безбедност x 1
Игла за вадење на SIM карта x 1