Големина

Ширина:

75.2 mm

Висина:

156.2 mm

Длабочина:

7.5 mm

Тежина:

Околу 164 g (вклучувајќи ја батеријата)

HUAWEI Mate 10 lite

*Големината може да варира во зависност од конфигурацијата, производствениот процес и методот на мерење

Боја
  • Graphite Black
  • Aurora Blue
  • Prestige Gold

Дисплеј

Големина на екран: 5.9 инчи

Технологија на екран: IPS

Бои на екран: 16 M

Резолуција на екран: 1080 x 2160

PPI на екран: 407

Процесор

AP модел: HUAWEI Kirin 659

Број на AP јадра: осум јадрен

Фреквенција на AP: 4 x Cortex-A53

2.36 GHz + 4 x Cortex-A53 1.7 GHz

Оперативен систем

Android™ 8.0

Меморија

ROM: 64 GB

RAM: 4 GB

Достапност на ROM за корисникот: околу 48 GB

Максимален капацитет на microSD: 128 GB

GPS

GPS

AGPS

GLONASS

BDS

Поврзаност

WiFi 802.11 b/g/n, 2.4 GHz

USB 2.0

BT4.2

Поддржува BLE

Поддржува aptX

Сензори

Сензор за отпечаток

Дигитален компас

Сензор за амбиентално светло

Сензор за близина/светло

Акцелорометар

Индикатор на статус

Сензор SAR

Камера

Предна камера: 13 M + 2 M

Задна камера: 16 M + 2 M

Аудио

Намалување на врева: Намалување на врева со двоен микрофон

Звучен ефект: HUAWEI Histen (звучен алгоритам)

Аудио формат: *.mp3、*.mid、*.amr、*.awb、*.3gp、*.mp4、*.m4a、*.aac、*.wav、*.ogg、*.flac、*.mkv

Видео формат: *.3gp、*.mp4、*.webm、*.mkv

Формат на слика: *.png, *.gif (само статична), *.jpg, *.bmp, *.webp, *.wbmp

Видео

Формат: *.mp4, *.3gp

Emotion UI

EMUI 8.0

Батерија

Капацитет: 3240 mAh (минимална вредност), 3340 mAh (вообичаена вредност)

Време на полнење: помалку од 150 минути

Време на зборување: до 20 часа

Време на мирување: до 550 часа

NFC

Не поддржува