Големина

Ширина:

74.5 mm

Висина:

154.2 mm

Длабочина:

7.9 mm

Тежина:

Околу 178 g

HUAWEI Mate 10 Pro

*Големината, тежината и поврзаните спецификации претставуваат само теоретски вредности. Фактичките мерки меѓу поединечни производи може да варираат. Сите спецификации се предмет на самиот производ.

Боја
  • Mocha Brown
  • Полноќно-сина
  • Titanium Grey

Дисплеј

6.0" HUAWEI FullView Display
18:9 OLED екран
2160 x 1080 пиксели, 402 ppi
16.7 M бои, заситеност на бои (NTSC): 112%
Висок контраст: 70000:1 (вообичаено)

Процесор

HUAWEI Kirin 970
Осум јадрен процесор (4 x Cortex A73 2.36 GHz + 4 x Cortex A53 1.8 GHz) + i7 копроцесор, Mali-G72 MP12 GPU
NPU: Единица за обработка на нервни мрежи

Оперативен систем

Android™ 8.0

Меморија

4 GB RAM + 64 GB ROM*
6 GB RAM + 128 GB ROM*

*Поради ограничувања во обработувачката моќ на процесорот и меморијата користена од оперативниот систем и однапред инсталираните апликации, фактичката слободна меморија на корисниците ќе биде помала од номиланиот капацитет на меморијата. Фактичката слободна меморија ќе се смени со ажурирања на апликациите, работењето од страна на корисникот и други поврзани фактори.

Мрежа

BLA-L09:
FDD-LTE: Band 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
TD-LTE: Band 34 / 38 / 39 / 40
UMTS (WCDMA) / HSPA + / DC-HSDPA: Band 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
TD-SCDMA: Band 34 / 39
GSM/EDGE: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

BLA-L29:
SIM1:
FDD-LTE: Band 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
TD-LTE: Band 34 / 38 / 39 / 40
UMTS (WCDMA) / HSPA + / DC-HSDPA: Band 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
TD-SCDMA: Band 34 / 39
GSM / EDGE: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

SIM2:
FDD-LTE: Band 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
TD-LTE: Band 34 / 38 / 39 / 40
UMTS (WCDMA): Band 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
GSM/EDGE: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

GPS

GPS / Glonass / BDS

Поврзаност

Wi-Fi 2.4G / 5G, 802.11a/b/g/n/ac со Wi-Fi Direct поддршка BT4.2, поддржува BLE
поддржува aptX / aptX HD и LDAC HD Audio
USB Вид C
DisplayPort 1.2

Сензори

Сензор за отпечаток, Г-сензор, жироскоп, компас, сензор за амбиентално светло, сензор за приближување, хал сензор, барометар, инфраред контрола

Камера

Главна камера
20 MP Monochrome + 12 MP RGB, f/1.6
OIS (Оптичко стабилизирање на слика)
BSI CMOS
Двоен-LED блиц
PDAF + CAF + Ласер + Автоматски фокус на длабочина
2x хибридно зголемување
4K видео снимање

Предна камера
8 MP FF, f/2.0

Аудио

Аудио формати
MP3,MP4,3GP,OGG,AMR,AAC,FLAC,WAV,MIDI

Видео

Видео формати
3GP, MP4

Emotion UI

EMUI 8.0

Батерија

4000 mAh*

*Вообичаена вредност. Фактичкиот капацитет може малку да варира.
 Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Фактичкиот капацитет на батеријата за секој производ поединечно може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Dual SIM Support

BLA-L09:
Една SIM

BLA-L29:
Две SIM

NFC

Поддржува NFC

Во кутијата

Телефон x 1
USB-C слушалки x 1
Полнач x 1
USB-C кабел x 1
USB-C до 3,5 mm адаптер со приклучок за слушалки x 1
Флексибилна проѕирна маска x 1
Упатство x 1
Алатка за местење SIM картичка x 1

ОТПОРНОСТ НА ПРСКАЊЕ, ВОДА И ПРАШИНА

Rated IP67 under IEC standard 60529*

*HUAWEI Mate 10 Pro and PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 10 are splash, water, and dust resistant and were tested under controlled laboratory conditions with a rating of IP67 under IEC standard 60529. Splash, water, and dust resistance are not permanent conditions and resistance might decrease as a result of normal wear.
Refer to the user guide for cleaning and drying instructions. Liquid damage not covered under warranty.