Големина

Ширина:

75.3 mm

Висина:

158.3 mm

Длабочина:

7.6 mm

Тежина:

Околу 172 g (вклучувајќи ја и батеријата)

HUAWEI Mate 20 lite

* Големина на производот, тежина на производот и поврзаните спецификации претставуваат само теоретски вредности. Реалните мерки меѓу индивидуални производи може да се разликуваат. Сите спецификации се предмет на реалниот производ.

Боја
  • Platinum Gold
  • Црна
  • Сафирно Сино

Дисплеј

Големина:
6.3 инчи

Боја:
16.7 милиони бои

Стапка на заситеност на бои (NTSC):
85% (вообичаена вредност)

Typle софтвер:
TFT LCD (LTPS IPS)

Резолуција:
FHD+ 2340 x 1080, 409 PPI

Оперативен систем

EMUI 8.2 (врз основа на Android 8.1)

Меморија

SNE-LX1:
4GB RAM + 64GB ROM

SNE-LX2:
4GB RAM + 64GB ROM

SNE-LX3:
4GB RAM + 64GB ROM

Слот за микро SD картичка: поддржува до 512 GB (нестандардна конфигурација)

*Заради ограничувања на моќноста на CPU процесорот, меморијата која ја користи оперативниот систем и однапред инсталираните апликации, реалниот достапен простор за корисниците може да биде помал од наведениот мемориски капацитет. Реалниот мемориски капацитет може да се промени како резултат на ажурирања на апликациите, работење на корисникот и други поврзани фактори.

Камера

Задна камера:
20 мега пиксели (во боја) +2 мега пиксели (во боја), отвор F/1.8, поддржува автоматски фокус (PDAF и контрастен фокус)

Предна камера:
24 мега пиксели (во боја) +2 мегапиксели (во боја), отвор F/2.0, поддржува фиксирана фокусна должина
*Пикселите на фотографијата може да се разликуваат во зависност од режимот за фотографирање.

Батерија

3750 mAh
9 V/2 A полнач

*Типична вредност. Реалниот капацитет може малку да се разликува.
Овој капацитет го претставува номиналниот капацитет на батеријата. Реалниот капацитет на батеријата за секој посебен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Мрежа

Опсег на фреквенција:
SNE-LX1(Со една SIM картичка)
4G LTE FDD: B1/B3/B7/B8/B20
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

SNE-LX1 (Со две SIM картички)
4G LTE FDD: B1/B3/B7/B8/B20
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

Секундарна SIM картичка:
4G LTE FDD: B1/B3/B7/B8/B20
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

SNE-LX2(Single SIM)
4G LTE TDD: B38/B40/B41
4G LTE FDD: B1/B3/B5/B7/B8/B18/B19/B28
3G WCDMA: B1/B5/B6/B8/B19
2G GSM: B2/B3/B5/B8

INE-LX2(Со две SIM картички)
4G LTE TDD: B38/B40/B41
4G LTE FDD: B1/B3/B5/B7/B8/B18/B19/B28
3G WCDMA: B1/B5/B6/B8/B19
2G GSM: B2/B3/B5/B8

Секундарна SIM картичка:
4G LTE TDD: B38/B40/B41
4G LTE FDD: B1/B3/B5/B7/B8/B28
3G WCDMA: B1/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

SNE-LX3(Со една SIM картичка)
4G LTE FDD: B2/B4/B5/B7/B12/B17/B28
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

SNE-LX3(Со две SIM картички)
4G LTE FDD: B2/B4/B5/B7/B12/B17/B28
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

Секундарна SIM картичка:
4G LTE FDD: B2/B4/B5/B7/B12/B17/B28
3G WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
2G GSM: B2/B3/B5/B8

*Кај верзијата со две SIM картички, или кој било слот за картичка може да се приспособи за прием на првата или втората картичка.
*Функциите достапни на реалната мрежа зависат од ситуациите на носителот на мрежата и соодветните услуги за користење.

Поврзаност

802.11a/b/g/n/ac, 2.4 GHz and 5 GHz
Bluetooth 4.2, BLE, HWA, aptX и aptX HD
Type-C, USB 2.0
3.5 mm поврзување за слушалки
Синхронизација на податоци со РС

NFC

SNE-LX1: Поддржува
SNE-LX2/SNE-LX3: Не поддржува

Сензори

Сензор за гравитација
Сензор за амбиентална светлина
Сензор за близина
Жироскоп
Компас
Сензор за отпечаток на прст

Аудио

Формат за аудио фајлови:
mp3, mp4, 3gp, ogg, aac, flac, midi

Видео

Формат за видео фајлови:
3gp, mp4, webm, mkv

Процесор

HUAWEI Kirin 710
Со осум јадра + i7 микропроцесор
4 x Cortex A73 2.2 GHz + 4 x Cortex A53 1.7 GHz
Mali-G51 1GHz

GPS

GPS, GLONASS, BeiDou (поддржува само кај некои SNE-LX2 продадени во Јужен Пацифик), AGPS

Во кутијата

телефон x 1
Вградена батерија x 1
Водич за брз почеток x 1
Полнач x 1
Гаранција x 1 (опционално)
Слушалки x 1
Игличка x 1
Кабел од тип С x 1
TPU заштитна футрола x 1(опционално)
TP заштитна фолија x 1