Големина

Ширина:

77.8 mm

Висина:

159.3 mm

Длабочина:

7.3 mm

Тежина:

178 g

Nexus 6P

*Големината на производот, тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Вистинските мерки помеѓу поединечните производи може да се разликуваат. Сите спецификации се предмет на конкретниот производ.

Дисплеј

5.7’’ WQHD (2560 x 1440) AMOLED дисплеј 518 ppi
16:9
Corning® Gorilla® Glass 4
Отпорен на отпечатоци и флеки, глазура против замастување

Процесор

Qualcomm® Snapdragon™ 810 v2.1, 2.0 GHz octa-core 64-bit
Adreno 430 GPU

Оперативен систем

Android 6.0 Marshmallow

Меморија

RAM: 3 GB LPDDR4*
RОМ: 32 GB / 64 GB / 128 GB*


*Поради ограничувањата во процесорската моќ на централната процесорска единица и во меморијата што ја користат оперативниот систем и однапред инсталираните апликации, фактичкиот простор што им е достапен на корисниците ќе биде помал од номиналниот капацитет на меморијата. Фактичкиот простор во меморијата ќе се менува заедно со ажурирањата на апликацијата, корисничките операции и другите поврзани фактори.

Мрежа

GSM / EDGE: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS / WCDMA: B1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 9 / 19
TD-SCDMA: 34 / 39
CDMA: BC0 / 1
LTE (FDD): B1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 9 / 17 / 19 / 20 / 28
LTE (TDD): B38 / B39 / 40 / 41
CA DL: B1-B5, B1-B8, B1-B19, B3-B3, B3-B5, B3-B7,
B3-B8, B3-B19, B3-B20, B3-B28, B5-B7, B7-B7,
B7-B20, B7-B28, B39-B39, B40-B40, B41-B41

GPS

GPS / AGPS / Glonass

Поврзаност

Bluetooth 4.2
A2DP stereo Bluetooth
BLE (Bluetooth Low Energy)
802.11a/b/g/n/ac, 2.4G / 5G w / MIMO
2.4G - HT20, Upload: 144 Mbps, Download: 144 Mbps
5G - HT80, Upload: 867 Mbps, Download: 867 Mbps
USB 2.0

Сензори

Сензор за отпечатоци
Акцелерометар
Барометар
Сензор за близина
Сензор за амбиентално светло
Hall сензор
Андроид сензор Hub
Жироскоп

Камера

Задна камера:
12.3 MP камера
1.55 µm pixels
f/2.0 aperture
IR laser-assisted autofocus
4K (30 fps) video capture
Предна камера:
8 MP камера
1.4 µm pixels
f/2.4 aperture
HD video capture (30 fps)

Аудио

Кодек: MP3, MIDI, AMR-NB, AMR-WB, AAC, AAC+, eAAC+, PCM
Формат: *.mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav,*.ogg, *.flac, *.mkv

Видео

Кодек: H.263, H.264, MPEG-4
Формат: *.3gp, *.mp4, *.webm, *.mkv

Батерија

3450 mAh*


*Типична вредност. Фактичкиот капацитет може малку да се разликува.

 Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Фактичкиот капацитет на батеријата за секој поединечен производ може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Во кутијата

Телефон x 1
Полнач x 1
USB кабел x 1
Упатство x 1