Големина

Ширина:

69.1 mm

Висина:

141.2 mm

Длабочина:

7.1 mm

Тежина:

околу 146 g

HUAWEI nova

*Големината на производот, тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Вистинските мерки помеѓу поединечните производи може да се разликуваат. Сите спецификации се предмет на конкретниот производ.

Дисплеј

Големина: 5-inch
Вид: IPS
Резолуција: FHD 1920 x 1080, 443 пиксели од инч (PPI)
Видлив агол: 80° / 80° / 80° / 80° (горе / долу / лево / десно)
Боја: 16 милиони бои
Контраст: 1500:1
Светлина: 450 nits (typ)

Оперативен систем

EMUI 4.1 (врз основа на Android 6.0)

Меморија

RAM: 3 GB LPDDR3*
ROM: 32 GB; На корисникот дозволено: околу 22 GB*
MicroSD: подржува картички до 128 GB


*Поради ограничувањата во процесорската моќ на централната процесорска единица и во меморијата што ја користат оперативниот систем и однапред инсталираните апликации, фактичкиот простор што им е достапен на корисниците ќе биде помал од номиналниот капацитет на меморијата. Фактичкиот простор во меморијата ќе се менува заедно со ажурирањата на апликацијата, корисничките операции и другите поврзани фактори.

Камера

Предна Камера: 8 MP, fixed focus
Задна Камера: 12 MP, autofocus

Батерија

Вид: lithium polymer
Капацитет: 4.4 V, 3020 mAh*


*Типична вредност. Фактичкиот капацитет може малку да се разликува.

 Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Фактичкиот капацитет на батеријата за секој поединечен производ може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Мрежа

Nano-SIM Card Slot
CAN-L01 \ L11
GSM: Band 2 / 3 / 5 / 8
UMTS: Band 1 / 2 / 5 / 8
LTE-TDD: Band 38
LTE-FDD: Band 1 / 3 / 7 / 8 / 20
CAN-L02 \ L12
GSM: Band 2 / 3 / 5 / 8
UMTS: Band 1 / 5 / 6 / 8 / 19
LTE-TDD: Band 38 / 40
LTE-FDD: Band 1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 18 / 19 / 28
CAN-L03 \ L13
GSM: Band 2 / 3 / 5 / 8
UMTS: Band 1 / 2 / 4 / 5 / 8
LTE-FDD: Band 2 / 4 / 5 / 7 / 28 / 12 / 17

Поврзаност

Wi-Fi: IEEE 802.11 b/g/n/ at 2.4 GHz
Bluetooth: Bluetooth 4.1
USB Type C

Сензори

Hall Sensor, Fingerprint Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Digital Compass, Gravity Sensor, Gyroscope

Аудио

2 Микрофона
1 Звучник
3.5 mm Stereo Headset Jack
DTS Headphone: X
Supported Formats: *.mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav, *.ogg, *.flac

Видео

Video File Format: *.3gp, *.mp4, *.webm, *.mkv

Процесор

snapdragon625 (4 x A53@2.0 GHz + 4 x A53@2.0 GHz)

GPS

GPS, A-GPS, Glonass

Во кутијата

Handset x 1
Charger x 1
USB Cable x 1
Quick Start Guide x 1
Headset x 1
Eject Tool x 1
* Општи услови: Спецификации може да се променат без претходна најава, сликите имаат само илустративна намена. Боите и карактеристиките не можат да бидат достапни на сите пазари, проверете кај локалните дилери за точната понуда.