specs

HUAWEI P10 lite
Големина

Ширина:

72 mm

Висина:

146.5 mm

Длабочина:

7.2 mm

Тежина:

146 г.

Боја
  • Темно црно
  • Сафирно сино
  • Перлено бело
  • Платинесто златно

Дисплеј

5.2 inch FHD LCD екран
1.21 mm рабови
1920 x 1080 со висока боја
Висок контраст 1500:1"

Процесор

Kirin 658, 16nm Octa-core (4 × 2.1GHz + 4 x 1.7GHz) + i5 co-processor

Оперативен систем

Android™ 7.0 Nougat

Меморија

3GB RAM + 32GB ROM
4GB RAM + 32GB ROM (Западна Европа, Северна Африка, Југоисточна Азија, Азиско-Пацифичкиот регион)

Мрежа

"WAS-LX1, WAS-LX1A

Основна SIM карта:
FDD LTE: Band 1/3/7/8/20
UMTS (WCDMA) / HSPA+ / DC-HSDPA: Band 1/2/5/8
GSM / EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Допълнителна SIM карта:
GSM: 850/900/1800/1900 MHz

WAS-LX2
Основна SIM карта:
FDD LTE: Band 1/3/5/7/8/28

TDD LTE: Band 40

UMTS (WCDMA) / HSPA+ / DC-HSDPA: Band 1/5/8

GSM / EDGE: 850/900/1800/1900 MHz


Допълнителна SIM карта:

GSM: 850/900/1800/1900 MHz


WAS-LX2J

Основна SIM карта:

FDD LTE: Band 1/3/5/7/8/18/19/26

TDD LTE: Band 41/AXGP

UMTS (WCDMA) / HSPA+ / DC-HSDPA: Band 1/5/6/8/19

GSM / EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Допълнителна SIM карта:
GSM: 850/900/1800/1900 MHz

WAS-LX3
Основна SIM карта:
FDD LTE: Band 2/4/5/7/28
UMTS (WCDMA) / HSPA+ / DC-HSDPA: Band 1/2/4/5/8
GSM / EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Допълнителна SIM карта:
GSM: 850/900/1800/1900 MHz

WAS-L03T
Основна SIM карта:
FDD LTE: Band 2/4/5/7/12/17
UMTS (WCDMA) / HSPA+ / DC-HSDPA: Band 1/2/4/5/8
GSM / EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

GPS

GPS / Glonass

Поврзаност

"Bluetooth 4.1
802.11 b/g/n 2.4G
802.11 ac/a/b/g/n, 2.4G / 5G (Западна Европа, Япония, Корея)
USB 2.0"

Сензори

Скенер за отпечаток од прст
Сензор за гравитација
Оптички сензор
Сензор за растојание
Жироскоп
Компас

Камера

"Основна: 12MP, 1/2.8 сензор и 1.25 µm пиксели
Предна: 8MP
PDAF и CAF 0.3s мешан фокус"

Аудио

SWS2.0, 8.5V Smart PA

Видео

3gp / mp4 / wmv / rm / rmvb / asf

Emotion UI

EMUI 5.1

Батерија

"3000 mAh

18W брзо полнење, 9V 2A

Паметно штедење на енергија 5.0"

Во кутијата

Уред ×1
Полнач ×1
USB кабел ×1
3.5 mm слушалки x1
Упатство ×1
Уред за отворање ×1
Заштитна маска x 1 (except LX1, LX1A)