Големина

Ширина:

72.7 mm

Висина:

152.9 mm

Длабочина:

7.4 mm

Тежина:

159 g (вклучувајќи ја батеријата)

HUAWEI P30 lite

*Големината на производот, тежината на производот и поврзаната спецификација се само теоретски вредности. Вистинските мерки може да се разликуваат меѓу поединечните производи. Сите спецификации се предмет на вистинскиот производ.

Боја
  • Midnight Black
  • Pearl White
  • Peacock Blue

Дисплеј

Големина на екран: 6.15 инчи
Боја на екран: 16.7 милиони бои, интензитет на бои (NTSC): 96% (типична вредност)
Вид на екран: TFT LCD (IPS)
Облога против отпечатоци (Олеофобна обвивка): Поддржува
Технологија на ламинација на екран: Целосна ламинација
Резолуција: FHD 2312 x 1080 пиксели
Густина на пиксели на екран: 415 PPI
Екран на допир: Повеќекратен допир, поддржува максимално до 10 контактни точки при допирање
Вид на стакло: Алуминисиликатно стакло
Копче за задно осветлување: Не поддржува
Сооднос на екран со куќиште: 90.0%
Забелешка: Сооднос на екран со куќиште = Големина на екран/ Голема на таблата на допир

ОТПОРНОСТ НА ПРСКАЊЕ, ВОДА И ПРАШИНА

Не поддржува

Процесори

CPU модел: Kirin 710
CPU Kernel: Octa-core
CPU фреквенција: 4 x Cortex-A73 2.2 GHz + 4 x Cortex-A53 1.7 GHz
GPU модел: Mali-G51 1 GHz

Оперативен систем

EMUI 9.0 (врз основа на Android 9)

Меморија

4 GB RAM + 128 GB ROM

Забелешка: Достапното внатрешно складирање може да биде помало, бидејќи внатрешното складирање е опфатено од телефонскиот софтвер. За вистинското складирање, погледнете ги најчесто поставуваните прашања за распределба на ROM и RAM.
*Поради ограничувањата во моќноста на обработување CPU, меморијата што се користи од оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, вистинскиот достапен простор за корисниците може да биде помал од наведениот капацитет на меморија. Вистинскиот простор за меморија може да се промени поради ажурирања на апликациите, корисничките ракувања и други поврзани фактори.

Камера

адна камера:
Камера со три леќи: 48 MP (леќи со широк агол, f/1.8 отвор) + 8 MP (леќи со ултра широк агол) + 2 MP (леќи боке), поддржува автоматско фокусирање.
Сензор на задна камера: BSI
Режими на фотографирање: Леќи со широк агол, вечерно, портрет, професионално, бавно движење, панорама, светло сликање, HDR, повеќекратно автоматско фотографирање, 3D панорама, налепници, документи, ултра слика на состојбата, препознавање насмевки, аудио контрола, тајмер.
Видео снимање: поддржува видео снимање со 1080P. Поддржува EIS.
Режим на зумирање: дигитално зумирање
Резолуција на слика: 8000 x 6000 пиксели
Видео резолуција: 1920 x 1080 пиксели

Предна камера:
Единична камера: 24 MP, f/2.0 отвор, поддржува фиксно фокусно растојание.
Сензор на предна камера: BSI
Режими на фотографирање: Портрет, панорама, леќи AR, времетраење, филтер, 3D панорама, налепници, препознава насмевки, отсликување како на огледало, аудио контрола, тајмер.
Видео снимање: поддржува видео снимање со 1080P. не поддржува OIS.
Режим на зумирање: дигитално зумирање
Резолуција на слика: 5632 x 4224 пиксели
Видео резолуција: 1920 x 1080 пиксели

Блиц: Заден единечен блиц LED Континуирано фотографирање: Поддржува

Батерија

Вид на батерија: Полимерна литиумска батерија

Капацитет на батерија: 3340 mAh (типична вредност) 3240 mAh (минимална вредност)
*Типична вредност. Вистинскиот капацитет може малку да се разликува.
Забелешка: Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може малку да биде над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Замена на батеријата: Не поддржува (вградена, батерија што не се вади)

Стандарден полнач: Полнач 9V / 2A

Брзо полнење: Поддржува (брзо полнење 9V / 2A, целосно време на полнење: околу 105 минути)
Забелешка: Податоците доаѓаат од лабораториско тестирање. Целосното време на полнење може да се разликува зависно од локалната мрежа и начинот на употреба.

Теоретско време на полнење: околу 105 минути)
Забелешка: Лабораториските податоци се добиваат со полнење на телефонот со употреба на стандарден полнач со исклучен екран. Вистинското време на полнење може да се разликува зависно од употребата.

Теоретско време на зборување: Теоретско време на зборување во 3G: до 21 час
Забелешка: Податоците се добиени од лабораториско тестирање. Вистинското време на зборување може да се разликува зависно од локалната мрежа и начинот на употреба.

Теоретско време на режим на мирување: до 293 часа, околу 12.2 дена
Забелешка: Податоците се добиени од лабораториско тестирање. Вистинското време на режим на мирување може да се разликува зависно од локалната мрежа и начинот на употреба.

Мрежа

Стандард на мрежа:
Главна СИМ картичка:
4G+ / 4G / 3G / 2G
4G (LTE TDD / LTE FDD)
3G (WCDMA)
3G (TD-SCDMA)
2G (GSM)
Секундарна СИМ картичка:
4G / 3G / 2G
4G (LTE TDD / LTE FDD)
3G (WCDMA)
2G (GSM)
Забелешка:
*Секој слот за картичка може да се приспособи да ја прими главната или секундарната СИМ картичка.
* Потврдете дали мрежата на операторот, и поврзаните услуги кои се користат, поддржува 4G мрежа со две СИМ картички. Следната функција на софтверот на телефонот може да се ажурира со соодветната мрежа. Функцијата што се поддржува е предмет на вистинската верзија на телефонот.

Фреквенција на мрежа:
Главна СИМ картичка:
4G LTE TDD: B34 / B38 / B39 / B40 / B41 (2545 – 2655 MHz)
4G LTE FDD: B1 / B3 / B5 / B7 / B8 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B5 / B8
3G TD-SCDMA: B34 / B39
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8
Секундарна СИМ картичка:
4G LTE TDD: B34 / B38 / B39 / B40 / B41 (2545 – 2655 MHz)
4G LTE FDD: B1 / B3 / B5 / B7 / B8 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B5 / B8
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8
Забелешка:
Функциите кои се достапни на мрежата зависат од операторот на мрежата.

Услуги за податоци: LTE TDD / LTE FDD / WCDMA / EDGE / GPRS
Забелешка:
Функциите кои се достапни на мрежата зависат ооператорот на мрежата.

За две СИМ картички: За две СИМ картички, двоен режим на мирување, поединечно активни

Вид на СИМ картичка: СИМ картичка 1: нано-СИМ картичка /
СИМ картичка 2: нано-СИМ картичка или микро SD картичка Да
Забелешка:
*Поддржува менување на позицијата на картичките, што ви овозможува да ја конфигурирате која било картичка како главна СИМ картичка.
*Отвори „Пристап до Интернет во текот на повик“ во „Поставување за две СИМ картички“ за да вклучите пристап до Интернет за секундарната СИМ картичка во текот на вршење на повик.
*Повик VoLTE преку секундардната СИМ картичка зависи од операторот на мрежата.

Поврзаност

WLAN: Поддржува
Протокол WLAN: 2.4G: 802.11b/g/n; 5G: 802.11a/n/ac
Фреквенција WLAN: 2.4 GHz and 5 GHz
USB/Порта за полнење: Вид-C, USB 2.0
Приклучок за слушалки: 3.5 mm
Стандард на приклучок за слушалки: CTIA стандард (LRGM)
MHL (HDMI): Не поддржува
Bluetooth: Поддржува BT4.2, BLE, aptX, HWA и aptX HD
Пренесување на датотеки преку Bluetooth: Поддржува

Локација

GPS: Поддржува
GLONASS: Поддржува
BeiDou: Поддржува (достапно само во азискиот регион)
AGPS: Поддржува
Софтвер за навигација: Не е однапред инсталирано, поддржува навигација на мапа на трета страна

NFC

Не поддржува

Сензори

Сензор за гравитација: Поддржува
Сензор за амбиентална светлина: Поддржува
Сензор за близина: Поддржува
Жироскоп: Поддржува
Компас: Поддржува
Други сензори: Сензор за отпечаток на прст

Аудио

Формат на аудио датотека: *.mp3, *.mp4, *.3gp, *.ogg, *.aac, *.flac, *.midi
Аудио кодек: MP3, MIDI, AMR-NB, AAC, AAC+, eAAC+

Видео

Формат на видео датотека: *.3gp, *.mp4
Видео кодек: H.263, H.264, H.265, MPEG-4

Во кутијата

1) Телефон x 1
2) Вградена батерија x 1
3) Полнач x 1
4) USB кабел x 1
5) Водич за брзо вклучување x 1
6) Алатка за отстранување x 1
7) Гаранција x 1*
8) Слушалки x 1
*Зависно од пазарот
Забелешка: Контактирајте го продажниот канал за подетална листа.