Големина

Ширина:

73.4 mm

Висина:

158 mm

Длабочина:

8.41 mm

Тежина:

Прибл. 192 g (заедно со батеријата)

HUAWEI P30 Pro

*Големината, тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерки може да се разликуваат помеѓу поединечните производи. Сите спецификации зависат од самиот производ.

Боја
  • Breathing Crystal
  • Aurora
  • Black

Дисплеј

Големина:
6.47 инчи
Напомена: Со заоблени агли на екранот, дијагоналната должина на екранот е 6.47 инчи кога се мери според стандарден правоаголник (вистинското видно поле е малку помало) .

Боја:
16.7 милиони бои

Дијапазон на боите:
100% DCI-P3

Тип:
OLED

Резолуција:
FHD + 2340 x 1080

ОТПОРНОСТ НА ПРСКАЊЕ, ВОДА И ПРАШИНА

IP68

Вашиот уред е тестиран во контролирана средина и е сертифициран за отпорност од прскање, вода и прашина во одредени ситуации (ги исполнува барањата на класификацијата IP68 како што е опишана со меѓународниот стандард IEC 60529).

Отпорноста на вода и прашина не е трајна и може да се намали како резултат на нормалното користење со текот на времето. Не полнете го телефонот додека е влажен или додека се наоѓа во влажна средина. Погледнете го упатството за инструкции за чистење и сушење. Гаранцијата не ги покрива штетите што ќе настанат со потопување во течност.

Напомена: IP68 оцена значи дека се темели на одредени дефинирани услови на тестирање, уредот е заштитен од штетно навлегување на статичка вода на длабочина до 1.5 метар најмногу до 30 минути, додека температурната разлика меѓу водата и уредот не треба да биде поголема од 5K.

*IP68 е отпорен на прскање, вода и прашина и тестиран во контролирани лабораториски услови со ранг од IP68 според стандардот IEC 60529. Отпорноста на прскање, вода и прашина не е трајна и може да се намали како резултат на нормалното користење.
Прочитајте во упатството за упатства за чистење и сушење. Оштетувањето од течности не е опфатено со гаранцијата.

Процесори

HUAWEI Kirin 980 осумјадрен процесор
Двојна NPU (процесорска единица со неврална мрежа)
2 x Cortex-A76 Based 2.6 GHz + 2 x Cortex-A76 Based 1.92 GHz + 4 x Cortex-A55 1.8 GHz

Оперативен систем

EMUI 9.1 (врз основа на Android 9)

Меморија

6 GB RAM + 128 GB ROM
8 GB RAM + 128 / 256 GB ROM

*Поради ограничувањата на моќта на процесорот за обработка и меморијата што ја користат оперативниот систем и инсталираните апликации, реалниот простор што им е достапен на корисниците може да биде помал од наведениот мемориски капацитет. Реалниот мемориски простор може да се менува поради ажурирањата на апликациите, корисничките операции и други поврзани фактори.

Камера

Задна камера:
Четворна камера Leica:
40 MP (широкоаголен објектив, решетка f/1.6, OIS) + 20 MP (ултра широкоаголен објектив, решетка f/2.2) + 8 MP (телефото, решетка f/3.4, OIS)
HUAWEI Time-of-Flight (TOF) камера
поддржува автоматско фокусирање (ласерски фокус, фазен фокус, контрастен фокус), поддржува AIS (HUAWEI стабилизација на сликата со вештачка интелигенција).

Предна камера:
32 MP, решетка f/2.0

*Пикселите на фотографиите може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

Батерија

4200 mAh (типична вредност.)*

*Типична вредност. Вистинскиот капацитет може малку да се разликува.
 Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку под или над номиналниот капацитет на батеријата.
**Вградена батерија. Ако ја отстраните батеријата, може да предизвикате оштетување на уредот. Контактирајте со овластен сервисен центар на HUAWEI за замена или поправка на батеријата.

Полнење

HUAWEI SuperCharge (Макс. 40 W)
HUAWEI брзо безжично полнење (15 W)*
*Компатибилни безжични полначи сертифицирани според Qi се продаваат одделно.

Мрежа

VOG-L29:
Примарна SIM-картичка:
4G FDD LTE: Фреквенции 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
4G TDD LTE: Фреквенции 34 / 38 / 39 / 40
3G WCDMA: Фреквенции 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
3G TDS: Фреквенции 34 / 39
2G GSM: Фреквенции 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

Втора SIM-картичка:
4G FDD LTE: Фреквенции 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28
4G TDD LTE: Фреквенции 34 / 38 / 39 / 40
3G WCDMA: Фреквенции 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
2G GSM: Фреквенции 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

VOG-L09:
4G FDD LTE: Фреквенции 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
4G TDD LTE: Фреквенции 34 / 38 / 39 / 40
3G WCDMA: Фреквенции 1 / 2 / 5 / 8 / 4 / 6 / 19
3G TDS: Фреквенции 34 / 39
2G GSM: Фреквенции 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

*Во верзијата со двојна SIM-картичка, кој бил отвор може да се користи за вметнување на примарната или секундарната SIM-картичка.
*Функциите достапни на мрежата во живо зависат од ситуациите на мрежата од операторот и употребата на поврзаните услуги.

Поврзаност

802.11a/b/g/n/ac (wave2), 2.4 GHz и 5 GHz
Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC и HWA Audio

Type-C,USB 3.1 GEN1*
*Оваа функција треба да се користи со кабел за USB 3.1 GEN1 (нестандарден USB-кабел, треба да се купи одделно) којшто ја поддржува оваа функција.
*Стандардниот USB-кабел поддржува USB 2.0.

Приклучок Type-C
Синхронизација на податоци со компјутер

Локација

GPS (L1 + L5 двојна фреквенција) / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo (E1 + E5a двојна фреквенција) / QZSS (L1 + L5 двојна фреквенција)

NFC

Поддржан е режимот за читање / пишување, режимот Peer to Peer / режимот за емулации на картички (плаќање со *SIM-картичка или HCE).

*SIM-картичката што се користи за плаќање со SIM-картичка може да се вметне само во отворот за картичка за SIM1.

Сензори

Сензор за собна светлина
Сензор за отпечаток од прст на екран
Жироскоп
Компас
Сензор за близина
Сензор за гравитација
Сензор за хала
Сензор за инфрацрвено зрачење
Сензор за температура на бојата

Аудио

Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital+, Dolby AC-4)
mp3, mp4, 3gp, ogg, amr, aac, flac, wav, midi

Видео

3gp, mp4

Во кутијата

Телефон (вградена батерија) x 1
Полнач x 1
Кабел Type-C x 1
Слушалки Type-C x 1
Водич за брзо почнување x 1
Игличка за отворање x 1v Гаранција x 1 (Напомена: зависи од вистинскиот производ.)