Големина

Ширина:

73 mm

Висина:

152.4 mm

Длабочина:

7.8 mm

Тежина:

150 g

HUAWEI Y6 2018

*Големина на производот, тежина на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерки помеѓу поединечни производи може да се разликуваат. Сите спецификации се предмет на реалниот производ.

Боја
  • Blue
  • Црна
  • Gold

Дисплеј

5.7 инчи 18:9 HD+ (1440 x 720)

Оперативен систем

EMUI 8.0 (врз основа на Android 8.0)

Меморија

2 GB + 16 GB*

*Заради ограничувања на моќта на процесирање на CPU, меморијата што ја користат оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, реалниот простор кој е достапен за корисниците може да биде помал од наведениот капацитет на меморија. Реалниот слободен простор во меморијата може да се промени поради ажурирања на апликации, кориснички операции и други поврзани фактори.

Камера

Задна камера: 13 MP
Предна камера: 5 MP

Батерија

3000 mAh*

*Стандардна вредност. Реалниот капацитет може малку да се разликува.
 Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Реалниот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Мрежа

ATU-LX3 / ATU-L11 / ATU-L21:
LTE FDD / WCDMA / GSM

ATU-L22:
LTE FDD / LTE TDD / WCDMA / GSM

Поврзаност

Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Bluetooth, Micro USB

NFC

ATU-LX3 / ATU-L21 / ATU-L22:
Не

ATU-L11:
Да

Сензори

Сензор за близина
Сензор за амбиентална светлина
Сензор за гравитација

Аудио

формат за декодирање: AMR-NB, AAC, AAC+, eAAC+ / формат на датотека: *.mp3, *.mp4, *.4gp, *.ogg, *.amr, *.aac, *.flac, *.wav

Видео

формат за декодирање: H.263, H.264, MPEG-4 / формат на датотека: *.3gp, *.mp4, *.wmv, *.asf

Процесор

Qualcomm8917

GPS

GPS / AGPS / Glonass

Во кутијата

Полнач x 1
Кабел за УСБ x 1
Упатство за брзо вклучување x 1
Алатка за вадење картичка x 1
Заштитна фолија на батеријата x 1
Заштитна фолија ТР x 1