2017/10/16

HUAWEI го претстави HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro

Претставување на новата ера на мобилни телефони: паметните телефони со првиот Kirin AI процесор во светот даваат побрзо и поприлагодено мобилно искуство

Минхен, Германија, 16 октомври, 2017 Дисруптивните иновации често започнуваат со храбри соништа. За време на IFA Berlin, HUAWEI Consumer Business Group го претстави својот прв ВИ мобилен чипсет, Кирин 970. Денес во Минхен, HUAWEI ја најави HUAWEI Mate 10 серијата, која ќе ги отвори вратите за новите ВИ мобилни апликации. HUAWEI Mate 10, HUAWEI Mate 10 Pro и Porsche Design HUAWEI Mate 10 се епохални ВИ уреди кои комбинираат иновативен хардвер, Kirin 970 чипсет и EMUI 8.0. HUAWEI Mate 10 серијата го продолжува своето наследство на супериорни перформанси на производи и долготраен век на батеријата, истовремено интегрирајќи ја технологијата New Leica Dual Camera.

"Како што влегуваме во времето на интелигенцијата, ВИ повеќе не е виртуелен концепт, туку нешто што се испреплетува со нашиот секојдневен живот. ВИ може да го подобри корисничкото искуство, да обезбеди вредни услуги и да ги подобри перформансите на производот", рече Ричард Ју, извршен директор на HUAWEI Consumer Business Group. "HUAWEI Mate 10 серијата ја воведува првата мобилна единица за процесирање на невронски мрежи со специфична дефиниција за ВИ, со која започна нова ера на интелигентни паметни телефони."

Клучните карактеристики ги вклучуваат:

• • Kirin 970, првиот ВИ процесор за паметни телефони со посветен Neural Network Processing Unit (NPU);

• • 3D Glass Body со barely-there-bezel, HUAWEI FullView дисплеј и HDR10 поддржана технологија за интензивно живи и посветли бои;

• • TUV за безбедност со заштитен сертификат HUAWEI SuperCharge и 4000 mAh батерија со ВИ-батериско управување;

• • Нова Leica двојна камера со SUMMILUX-H објективи, и двете со отвор од f / 1.6 и интелигентна фотографија вклучувајќи ВИ Real-Time Scene и препознавање на објект во реално време како и ВИ Bokeh ефект;

• • Целосно нов, поедноставен EMUI 8.0 базиран на Android ™ 8.0.

Нова, мобилна ВИ компјутерска архитектура за интелигентни мобилни искуства

HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro се првите уреди со кои се напојувани од новиот Kirin 970 процесор и овозможуваат ВИ подобрувања за побрзо, поприлагодено мобилно искуство. Кирин 970 е изграден со користење на напреден TSMC 10nm полупроводнички процес на производство, и има осум-јадрен ARM Cortex процесор, први на пазарот Mali-G72 12-основни GPU и првиот NPU специјално дизајниран за мобилен уред. Kirin 970, исто така, има нов двоен интернет провајдер за интелигентна фотографија на ВИ.

Специјализираниот NPU, во комбинација со иновативната HUAWEI мобилна компјутерска платформа HiAI, значи дека Kirin 970 обезбедува 25x подобри перформанси и 50x поголема енергетска ефикасност за задачи поврзани со ВИ, во споредба со четири Cortex-A73 јадра.¹ HUAWEI Mate 10 серијата исто така е светски најбрз паметен телефон кој поддржува супер-брза LTE конекција и брзини на преземање. Уредот доаѓа со прва двојна 4G SIM поддршка и двојна VoLTE конекција.

Со комбинирање на индивидуална и колективна интелигенција за ВИ уредот, новата HUAWEI Mate серија обезбедува одговори во реално време за корисниците, вклучително и ВИ- Real-Time Scene и препознавање на објекти во реално време и ВИ забрзан преведувач. Kirin 970 е отворена, мобилна ВИ компјутерска платформа за трети лица за креирање на нови и креативни ВИ апликации и која ги проширува можностите за обработка на HUAWEI на целиот синџир на вредности.

Дизајнерски квалитети за нови нивоа на софистицираност и удобност

Со целосно нов HUAWEI FullView дисплеј, HUAWEI Mate 10 располага со неверојатен 5,9-инчен екран со 16: 9 дисплеј, barely-there-bezel и HDR10 за поддршка на живописни бои. 6-инчниот HUAWEI Mate 10 Pro е опремен со OLED 18: 9 дисплеј, висок соодност на дисплејот со телото и HDR10 за динамично гледање видео.

Иконичните уреди се карактеризираат со 3D Glass Body, убаво и симетрично свиткани на сите четири страни за ергономско држење. Задниот дел на уредите имаат рефлективен бенд дизајн за да ја нагласат New Leica Dual Camera.

HUAWEI Mate 10 Pro исто така е отпорен на вода и прашина и има сертификат IP67.

Новата Leica Dual Камера и ВИ-со батериско управување наменети за употреба на паметните телефони од Новата ера

HUAWEI повторно соработуваше со Leica како ко-инженер на камерата со двојна леќа за HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro. Тие комбинираат 12-мегапикселен монохроматски сензор + 20 мегапикселен RGB сензор, оптичка стабилизација на слика (OIS), двојни објективи со најголема решетка во светот на f / 1.6, Bokeh ефект со ВИ и ВИ-погон со дигитален зум. Нова ВИ-поддржана Real-Time Scene и препознавање објект, која автоматски одлучува за поставките на камерата врз основа на објектот и сцената, поддржува напредна ВИ-дигитална функција со ВИ Motion Detection за појасни и поостри слики.

HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro имаат батерија со висока густина од 4000 mAh со систем за управување со паметни батерии кој го разбира однесувањето на корисниците и интелигентно ги распределува ресурсите за да го максимизира животниот век на батеријата. Поддржува нисконапонско брзо полнење од 4.5 V / 5 A, напојување на уредот од 1 до 20 проценти за 10 минути и од 1 процент на 58 проценти за 30 минути. ² Покрај тоа, HUAWEI SuperCharge е првата технологија за брзо полнење во светот која има TÜV сертификат за безбедносни проверки, обезбедувајќи сигурно целосно полнење.

HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro ќе се промовираат со новиот EMUI 8.0 на HUAWEI, кој ќе се напојува со Android ™ 8.0. Карактеристиките вклучуваат ВИ мотор за целосно искористување на можностите на Kirin 970; ВИ Забрзан преведувач за да овозможи побрз и попрецизен интерактивен превод за полесно комуникациско искуство; лесна проекција за поврзување на новата HUAWEI Mate серија на поголем екран; поддршка за целосно искуство со десктоп - или отсликување или проширување на екранот на паметен телефон како компјутер.

Нови додатоци

HUAWEI исто така лансираше три додатоци за HUAWEI Mate 10: EnVizion 360 камера, SuperCharge ™ Power Bank и Smart Scale.

• Камерата EnVizion 360 може да снима 5K фотографии и видеа со 360 степени 2K со повеќекратни режими за гледање, за корисниците да можат да ги споделат преку каналите на социјалните медиуми.

• HUAWEI SuperCharge ™ Power Bank поддржува нисконапонско брзо полнење од 4.5 V / 5 A.

• Паметната алка може да ги следи и анализира здравствените информации како процентот на телесните масти и индексот на телесна маса преку мобилна апликација.

Цена и достапност

Новиот HUAWEI Mate 10 ќе биде достапен почнувајќи од крајот на октомври во повеќе од 15 земји и региони вклучувајќи ги Шпанија, ОАЕ, Саудиска Арабија, Малезија, Сингапур и Австралија. HUAWEI Mate 10 Pro ќе биде достапен почнувајќи од средината на ноември во повеќе од дваесетина земји, вклучувајќи ги Германија, Франција, Италија, ОАЕ, Саудиска Арабија, Малезија, Сингапур и Тајланд. Porsche Design HUAWEI Mate 10 исто така ќе биде достапен почнувајќи од средината на ноември.

Алатка Меморија Европска цена Достапност
HUAWEI Mate 10 64 GB + 4 GB €699 Крај на октомври 2017
HUAWEI Mate 10 Pro 128 GB + 6 GB €799 Средина на ноември 2017
PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 10 256 GB + 6 GB €1395 Средина на ноември 2017

За повеќе информации ве молиме посетете ја страницата: http://consumer.huawei.com/en/

¹ Врз основа на резултатите од лабораториските испитувања на HUAWEI
² Врз основа на резултатите од лабораториските испитувања на HUAWEI. Во тестот, уредот беше наполнет со 1 процент батерија со дисплеј, преку HUAWEI SuperCharge полначот и кабелот, во средина со 4G мрежа, 25 °C температура и релативна влажност од 45-80 проценти

За HUAWEI Consumer BG

Производите и услугите на HUAWEI се достапни во повеќе од 170 земји и се користат од третина од светската популација. Во САД, Германија, Шведска, Русија, Индија и Кина се основани петнаесет центри за истражување и развој. HUAWEI Consumer BG е една од трите деловни единици на HUAWEI и покрива паметни телефони, компјутери и таблети, облека и услуги за облак, итн. Глобалната мрежа на HUAWEI е изградена на речиси 30 години експертиза во телеком индустријата и е посветена на обезбедување на најновите технолошки достигнувања до потрошувачите од целиот свет.

За редовни известувања во врска со HUAWEI Consumer BG, следете не на:

URL: https://consumer.huawei.com/mk/

Facebook: https://www.facebook.com/huaweimobile/

Twitter: https://twitter.com/huaweiMobile

Instagram:https://www.instagram.com/huaweimobile/

YouTube:https://www.youtube.com/user/huaweiDeviceCo

LinkedIn:https://www.linkedin.com/company/10617746/