2019/06/18

HUAWEI со новата P30 серија ги менува правилата за фотографирање

Воведување за прв пат во светот Leica Quad камера на паметен телефон за да ги сними најдобрите фотографии дење и ноќе


ПАРИЗ, 28 МАРТ 2019 - Водечкиот технолошки бренд, Huawei, го објави лансирањето на HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro, со комплетно редизајнирана камера која овозможува непрекинато искуство за снимање со паметните телефони.


Видете повеќе светло во темницата со Super Sensing Quad камера
Кога светлото ќе се затемни, вашата фотографија ќе сјае. Super Night Mode вклучува нова технологија која овозможува да ги снимите претходно темните снимки и за прв пат, да снимите видео, со неверојатна јасност.

Поблиску до работите што ги сакате со 10x Hybrid Zoom
SuperZoom леќата е инженерско чудо со 5x оптички зум, 10x хибриден зум и 50x дигитален зум.

Погледнете ги двете страни на приказната со видео-снимка со двоен поглед
Dual-View Video може да снима две перспективи на иста сцена истовремено со користење на различни камери истовремено. Со помош на двете камери од истата сцена се покажува екстра перспектива што никогаш не била видена досега.

Убавината во секој слој со Super Bokeh Portrait
Новата и подобрена камерата, вклучувајќи и портретно позадинско осветлување и проекции, така детални што дури и прамените од вашата коса ќе бидат во фокусот.

Првиот систем на Leica Quad Camera во светот ги комбинира новите сензори, подесувањето на објективот, процесорот за слики (ISP), NPU и алгоритмите за обработка на слики. Тие работат беспрекорно заедно за да овозможат софистицирани професионални карактеристики на камерата:

• Главната камера од 40MP со HUAWEI SuperSpectrum сензор овозможува повеќе светлина во толку јасни фотографии и видео содржини кои биле заробени во темнината

• 20MP Ultra-Wide Angle Lens овозможува да создадете фотографија која опфаќа од највисоки згради до извонредни хоризонти

• 8MP 5X SuperZoom Lens овозможува да ги опфатите деталите како никогаш досега

• HUWEI Time of Flight (ToF) Camera е дизајнирана за мерење на длабочина на поле, овозможувајќи мулти-ниво Bokeh ефекти, за создавање на портрети со прекрасно заматени позадини и остри предмети во преден план

• 32MP предна камера за совршено selfie

Бои за одржување на трендот во текот на целата година

Култната серија HUAWEI P30 се одликува со целосно нови бои инспирирани од чудата на природата. Четирите нијанси; Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black and Aurora - секоја одразува различни времиња од денот. Од сонцето што се појавува на хоризонтот, кон бескрајните солени плажи кои стигнуваат кон небото, до мракот и восхитувачкото ноќно небо. Серијата P30 користи пионерски процес за создавање екстра-тенки слоеви на боја кои лесно се вклопуваат едни со други, истовремено зголемувајќи ја неговата издржливост.

Инвентивен дизајн

Целосно новиот двојно заоблен дизајн, со закривен OLED на предната страна и задното стакло создава тенок, елегантен и лесен за одржување дизајн. Засекот е намален и слушалката е отстранета со помош на HUAWEI Acoustic Display Technology за да го користи екранот за телефонски повици. FullView дисплејот паметно го интегрира новиот и подобрен скенер за отпечатоци од прст на екранот, така што не зазема простор.

Секогаш во фокус

P30 Pro дополнително ја доживува длабоката перцепција со вградување на новата HUAWEI ToF камера за попрецизно проценување на длабочината и растојанието соMulti-level Bokeh ефект и паметна корекција. Замагленоста од сликите од длабокото поле е толку детална, па дури и најмалиот дел од косата ќе биде во фокусот. Прецизното мерење на растојанието овозможува симулација на повеќе нивоа на Bokeh ефектот, истакнувајќи го субјектот во секое сценарио.
Истиот објектив овозможува 3D моделирање, овозможувајќи им на корисниците да ги измерат димензиите на објектите користејќи HUAWEI AR Measure, отворајќи ја вратата на сосема ново искуство.

Од кинематографски аспект

Настрана од можностите за двојно гледање, серијата P30 е совршена за креативниот режисер кој сака да ги користи кинематографските техники. Снимајте и креирајте холивудски филмови со 21: 9 филмски аспект и уредувајте со AI Video Editor, со нов спектар на специјални ефекти и филмски филтри. AI Movie Editor автоматски ги идентификува акциите и ги дава на корисниците алатките за додавање музика во позадина и специјални ефекти, како што се временски прекини и бавно движење, за создавање видео содржини за споделување со пријателите и семејството.

Интелигенција која одговара на вашиот животен стил

Тој е идеален за оние кои лесно губат работи или едноставно сакаат попрактичен живот - со новата OneHop интерконекција на P30 серијата ќе можете да пренесувате датотеки на Huawei PC преку едноставен допир. Одделни модели автомобили Audi даваат можност да го поврзете вашиот телефон со клучот на автомобилот со помош на Intelligent Digital Car Key.

Секогаш во движење

P30 Pro располага со голема 4.200mAh батерија која дава побрзи и попогодни можности како што е 40W HUAWEI SuperCharge, заедно со 15W HUAWEI безжично брзо полнење и безжичен реверзен полнеж исто така, идеален за оние кои се секогаш во движење.
За целосни детали и достапност на телефоните, посетете ја страната https://consumer.huawei.com