2019/11/26

HUAWEI nova 5T со пет камери со вештачкА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА достапЕН на македонскиот пазар

HUAWEI nova 5T е совршен паметен телефон за сите сценарија за фотографија и видео, а обезбедува и неверојатно искуство со игри, сите поддржани со долг век на траење на батеријата

HUAWEI NOVA 5T со пет камери со вештачкА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА достапЕН на македонскиот пазар

Huawei го лансирањеше новиот смартфон HUAWEI nova 5T, дизајниран за првокласно искуство за потрошувачите. HUAWEI nova 5T е идеален за оние кои бараат и покажуваат чувство за естетика во својот личен стил и во социјалните мрежи. Смартфонот импресионира со својот модерен и футуристички дизајн и со својата селфи камера од 32 MP.

HUAWEI nova 5T е значаен партнер во дигиталното доба, врвен, модерен и способен да ги редефинира границите на стилот и функционалноста. Благодарение на алгоритмот AI HDR +, ентузијастите за мобилна фотографија можат да создадат неверојатни портрети - дури и во темница!

Во неговото срце е премиум процесорот Kirin 980 AI, поддржан со 6 GB RAM и 128 GB меморија. Моќната платформа ја води EMUI 9.1, заснован на Android 9.

22.5W технологија за полнење HUAWEI SuperCharge е одговорна за препознавање на брендот по брзото полнење, а водечката индустрија GPU Turbo 3.0 GPU помага во забрзување на графичката обработка и во намалувањето на латентноста за неверојатно искуство со игри.

„HUAWEI nova 5T е совршен партнер за потрошувачите кои сакаат да го споделат најдоброто од себе, да го споделат својот живот на социјалните медиуми или сакаат да уживаат со игри во движење. HUAWEI nova 5T повторно ги подигнува очекувањата со своите напредни пет камери и софистициран ергономски дизајн“, бели Longrui Qiu, извршниот директор на Huawei Consumer Business Group во Бугарија и Северна Македонија

Одличен телефон за љубителите на модата

HUAWEI NOVA 5T со пет камери со вештачкА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА достапЕН на македонскиот пазар

Huawei продолжува да достигнува нови височини во дизајнот на мобилни телефони со новиот HUAWEI nova 5T. Површината на паметниот телефон обезбедува уникатна текстура и ги потенцира контрастите, создавајќи повеќеслоен 3D ефект. Со софистициран ефект на огледало, паметниот телефон има футуристички холографски ракопис, а виолетовата варијанта на „Midsummer Purple“ исто така доаѓа потпишана со брендот nova како текстура со елегантно виолетово стакло кое ја одбива светлината за да произведе брилијантни бранови со контрастна боја.

Другите достапни бои се црна и неодоливата Crush Blue.

HUAWEI NOVA 5T со пет камери со вештачкА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА достапЕН на македонскиот пазар

HUAWEI nova 5T има 6.26 - инчен HUAWEI Punch FullView дисплеј и тежи само 174 грама благодарение на тенкото тело, дебело само 7.87 mm.

Пет камери со вештачка интелигенција

Во ера каде фаќањето совршен кадар за социјалните медиуми е круцијално, HUAWEI nova 5T ги обезбедува најдобрите алатки за тоа. Корисниците на HUAWEI nova 5T ќе имаат корист од првокласните микрофони и видео камери кои имаат вештачка интелигенција и можат да направат неверојатни снимки.

Паметните телефони на Huawei се препознаваат како лидери во мобилната фотографија, па новиот уред не е исклучок. Ова е особено важи за селфи камерите. Предната камера на HUAWEI nova 5T од 32 MP, има можност да снима детално селфи со неспоредлива острина, фаќајќи ги дури и најфините нишки на косата.

HUAWEI nova 5T е опремен со четири задни AI камери кои поддржуваат висока резолуција и ултра широка, макро и длабока фотографија. Смартфонот е во можност да фати богати бои и да ги избистри сликите од бесконечни природни пејзажи до крупни кадри.

Покрај тоа, HUAWEI nova 5T комбинира паметна семантичка сегментација на слика и технологија за оптимизација со 48 MP HD леќи, 16 MP леќи со широк агол, 2 MP макро објективи и 2 MP bokeh леќи. Ова овозможува дасе креираат детални слики со балансирана изложеност дури и при слаба осветленост.

Технологијата за фотографирање со вештачка интелигенција како што се стабилизација на слика на AI (AIS), заклучување на автоматска експозиција (AEL) и автоматско заклучување на фокус (AFL) се комбинирани за да се осигурат дека сликите се детални и остри. Корисниците на HUAWEI nova 5T исто така ќе имаат корист од моќниот систем за автоматско едитирање на видео.

EMUI 9.1: Енергија за вашиот мобилен живот

HUAWEI nova 5T е придвижуван од оперативниот систем EMUI 9.1, кој нуди импресивно искуство со значителни подобрувања во перформансите на системот и брзината. Покрај тоа, сопствениот продолжен датотечен систем на Huawei (EROFS) ја зголемува просечната брзина на читање за 20%. Покрај тоа, системот помага во зачувување на просторот за складирање на системот и датотеките, а исто така може да се зачуваат како “read only” за подобрена безбедност.

Цени и достапност

Новиот смартфон HUAWEI nova 5T е веќе достапен на македонскиот пазар, кај сите мобилни оператори со атрактивни тарифни понуди, како и во салоните на Нептун и Сетек, со препорачана цена на уредот од 28599 денари и клубска цена од 25999 денари.