2020/03/26

Серијата HUAWEI P40 го означува времето на визионерската фотографија

Имајќи го досега најголемиот CMOS сензор на Huawei, серијата HUAWEI P40 обезбедува фотографирање со супер дефиниција од моќните камери во текот на целиот ден, 5G со високи перформанси и врвен дизајн

Групацијата на бизнис потрошувачи на Huawei (BG) денес ги објави HUAWEI P40 Pro+, HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40. Новата серија предводници на паметните телефони HUAWEI P40 има врвен дизајни со иновативен фотоапарат кој радикално ги проширува можностите за мобилни фотографии и снимање видеа. Групацијата на бизнис потрошувачи на Huawei (BG) денес ги објави HUAWEI P40 Pro+, HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40. Новата серија предводници на паметните телефони HUAWEI P40 има врвен дизајни со иновативен фотоапарат кој радикално ги проширува можностите за мобилни фотографии и снимање видеа.

Серијата HUAWEI P40 го продолжува наследството на извонредност на сликите. Големиот 1 / 1.28-инчен сензор има големина на пикселите од 2.44 μm за масовно да го зголеми внесот на светлина за засилена изведба при слаба осветленост, додека новиот дизајн на перископот остварува вистински оптички зум со 10x. Серијата HUAWEI P40 се напојува со Kirin 990 5G и поддржува 5G со голема брзина и Wi-Fi 6 Plus. Напредниот хардвер е вграден во убаво и компактно куќиште со HUAWEI Quad-curve Overflow Display кој обезбедува извонредна флуидност и одговорност.

Richard Yu, извршен директор на Huawei Consumer BG: „Серијата HUAWEI P отсекогаш била за иновативна естетика и за достапност на хардверот за премиум слики, претставувајќи го најдоброто од индустрискиот дизајн и технологија. Со извонреден сензор, системите за фотографирање што ги ко-создадовме со Leica, моќниот чипсет и HUAWEI XD Fusion Engine, серијата HUAWEI P40 го прикажува нашиот фокус и нуди целодневно искуство со супер дефиниција за да им помогне на потрошувачите да го реализираат својот креативен поглед.“

Невиден дизајн

HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 Pro+ се опремени со HUAWEI Quad-curve Overflow Display. Инспириран од уметноста на движењето, екранот има заоблен раб од сите четири страни, создавајќи облик што потсетува на вода што тукушто ќе се прелее од работ на исполнетата чаша. Супер тесните жлебови и аеродинамичните кружни агли овозможуваат ергономско држење и близу безграничен изглед, додека подобрениот читач за отпечатоци на екранот нуди 30 проценти побрза биометриска автентикација.

Достапен во три сјајни стаклени изработки - ледено бела, морско сина и црна - и две иновативни изработки со мат стакло со рефракција - румено златна и ледено сребрена, HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 издвојуваат класична елеганција од секој агол. HUAWEI P40 Pro+ располага со исклучителна нанотехнолошка керамичка задна плоча, која е печена и полирана за сигурност дека ќе го издржи тестот на времето со неверојатна издржливост и безвременски стил. Овој уникатен дизајн доаѓа во две исконски бои: Керамичка бела и керамичка црна.

Фотографии со супер дефиниција во текот на целиот ден

Во серијата HUAWEI P40 е вграден напредниот систем за фотографирање Ultra Vision Leica, достапен во конфигурации со тројна, четворна и петорна камерa. HUAWEI P40 дава извонредни фотографски резултати со леќите со ултра широк агол, широк агол и телефото леќите. HUAWEI P40 Pro се одликува со еволуција на Leica Quad Camera со помоќна ултра широка филмска камера и камера ToF заедно со 50x SuperSensing Zoom. HUAWEI P40 Pro+ им овозможува на потрошувачите да го видат досега невиденото со SuperZoom Array, кој поддржува вистински оптички зум од 10x и максимален дигитален зум од 100x.

HUAWEI Ultra Vision Sensor кој е вклучен во целата серија на HUAWEI P40 е најголемиот CMOS сензор на Huawei до денес. Со дијагонална големина од 1 / 1.28 инчи, се поддржува бинирање на пикселите за да се постигне големина на пикселите од 2.44 μm и автоматски фокус Octa PD со целосни пиксели за брз фокус во кое било време од денот, додека HUAWEI XD Fusion Engine ги интегрира и обработува податоците од повеќе камери за да генерира сеопфатно подобрување на квалитетот на сликата.

HUAWEI P40 Pro ги приближува подалечните субјекти со оптички зум од 5x, хибриден зум од 10x и максимален дигитален зум од 50x. За прв пат досега, оптичката телефото камера од 5x во HUAWEI P40 Pro вклучува низа на филтер за боја RYYB за зајакнување на внесот на светлина и подобрување на квалитетот на зумираните снимки. HUAWEI P40 Pro+ има SuperZoom Array од 100x со нов дизајн на перископ што ја рефлектира светлината пет пати, продолжувајќи ја патеката на светлината за 178 проценти за поддршка на вистинскиот оптички зум од 10x. Оптички стабилизираната Ultra Vision широка камера и SuperZoom Array работат заедно со AI за да се реализира Triple OIS + AIS за значително подобрена стабилизација на фотографиите и видеата.

Тонот на кожата и текстурата верно се репродуцираат од новиот сензор за температура на бојата со поголем спектар и алгоритмот AI AWB кои ја зголемуваат точноста на бојата за 45 проценти. Алгоритмите за длабоко учење обезбедуваат оптимизација на портретите во реално време кои го подобруваат осветлувањето и деталите. HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 Pro+ имаат AF камера од 32 MP и IR длабочинска камера кои го поддржуваат автоматскиот фокус и репродукцијата Боке за да ги испорачаат истите извонредни ефекти на портретите кои се познати како дел од уредите на Huawei, како и IR Отклучувањето со лице за отклучување на уредот дури и во услови на слаба осветленост. Серијата HUAWEI P40, исто така, го воведува HUAWEI Golden Snap, кој вклучува AI Best Moment, нова функција за паметни фотографии која ги избира најдобрите рамки од подвижната слика. AI за отстранување минувачи и AI за бришење на рефлексијата можат да ги избегнат несаканите субјекти и сјајот од рамката, овозможувајќи им на корисниците лесно да ги подобрат своите слики по овој факт.

Моќна џебна видео камера

Ултра широката филмска камера од 40 MP вградена во HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 Pro+ има фокусна должина што е еквивалентна на 18 mm и сензор од 1 / 1.54-инчен кој го поддржува соодносот 3:2. Технологијата SedecimPixel Fusion е вградена во оваа камера за поддршка на пикселното бинирање 16-во-1, произведувајќи супер пиксели кои мерат 4.48 μm за да ја зголемат чувствителноста на светлина до ISO51200 и да овозможат видео снимка со ултра забавено движење од 7680 fps.

Серијата HUAWEI P40 поддржува ефекти на Боке во реално време за видеата. Слично на резултатите од леќите со широк отвор, оваа одлика додава прогресивен Боке за да помогне во истакнувањето на главниот предмет на снимката. Телефото-камерата може да снима снимки со висок квалитет на зумирање, како и 4K видео снимки со временски период. Насочениот аудио зум, достапен на HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 Pro+, им овозможува на корисниците да зумираат извор на аудио и да го засилат неговиот звук во исто време.

Целосно поврзана 5G централа

Серијата HUAWEI P40 се напојува од Kirin 990 5G за да испорача интегрирана 5G конекција со најсеопфатна поддршка за 5G опсег, стабилна изведба на AI и енергетска ефикасност. Одговорот на екранот и искуството во играњето игри се носат на следното ниво преку надградениот графички рендериран мотор, со што го користи максимумот од панелот од 90 Hz на HUAWEI P40 Pro и HUAWEI P40 Pro+. Технологијата Wi-Fi 6 Plus од 160 MHz вклучена во целосната постава нуди голема брзина на поврзување со поддршка за највисоката теоретска брзина на пренос од 2400 Mbps. Безжичниот HUAWEI SuperCharge од 40 W е водечки во индустријата и е достапен на HUAWEI P40 Pro+ за брзо и практично полнење. Чипсетот има термички простор за да испорачува извонредни перформанси преку напредните системи за ладење, вклучително и прилагодениот систем 4-во-1 SuperCool во HUAWEI P40 Pro+.

Оперативниот систем EMUI 10.1 воведува голем број на нови функции кои овозможуваат побогат, похомоген AI живот. HUAWEI MeeTime1 поддржува видео повици од 1080p со Full HD на Huawei паметните телефони, таблети и телевизорите HUAWEI Vision и обезбедува јасен квалитет на сликата дури и при услови на слаба светлина или слаб сигнал. Корисниците исто така можат да го споделат својот телефонски екран со другата страна за време на видео повикот и да запишуваат белешки за брзо да ги споделуваат мислите.

Huawei Share го олеснува брзото пренесување на датотеки помеѓу паметниот телефон и други уреди, како што се таблети и компјутери. Со Huawei Share на серијата HUAWEI P40, потрошувачите можат да пренесуваат музика до паметниот звучник, да иницираат проекција на екранот и да се поврзат на Wi-Fi2 со допирање на уредот со кој сакаат да се поврзат со нивниот телефон. Новата функционалност додадена на Multi-screen Collaboration им овозможува на корисниците лесно да одговараат на видео или говорните повици директно без раце преку компјутер и да отвораат датотеки и линкови на паметниот телефон со локалните апликации од компјутерот за подобрена продуктивност.

Преку блиска соработка со глобалните развивачи, Huawei нуди широк спектар на глобални и локални апликации на AppGallery, официјалниот пазар за апликации на Huawei. Корисниците исто така можат да уживаат во богатата библиотека со квалитетни медиуми за забава на HUAWEI Video, HUAWEI Music и HUAWEI Reader, при што континуирано се додаваат нови додатоци од врвни провајдери на содржини.

Покрај серијата HUAWEI P40, Huawei ги лансираше и HUAWEI WATCH GT 2e, HUAWEI Sound X и најновиот HUAWEI X GENTLE MONSTER Eyewear од сезоната пролет / лето 2020, дополнително збогатувајќи го своето портфолио на производи од сите сценарија, дизајнирани да им помогнат на потрошувачите да живеат подобар дигитален живот.

За Huawei Consumer BG

Производите и услугите на Huawei се достапни во повеќе од 170 земји и ги користи третина од светската популација. Четиринаесет центри за истражување и развој се формирани во САД, Германија, Шведска, Русија, Индија и Кина. Huawei Consumer BG е една од трите деловни единици на Huawei и ги опфаќа паметните телефони, компјутерите и таблетите, како и уредите за носење и облак услугите, итн. Глобалната мрежа на Huawei е изградена на повеќе од 32 години експертиза во телеком индустријата и е посветена на обезбедување на најновите технолошки достигнувања до потрошувачите ширум светот.

За повеќе информации посетете ја веб-локацијата: https://consumer.huawei.com

За редовни ажурирања на Huawei Consumer BG, следете нè на:

[1] Функцијата ќе биде достапна преку ажурирањето HOTA. HUAWEI MeeTime е поддржано во Тајланд, Сингапур, Малезија, Филипини и Индонезија.
[2] За оваа опција се потребни специфични модели на уред.