Making Innovation Meaningful

Им даваме значење на иновациите

Гледајте го видеото

КОЈ Е HUAWEI

Huawei е водечки глобален давател на инфраструктура од областа на информатичките и комуникациските технологии (ИКТ) и паметни уреди. Со интегрирани решенија во четири клучни области – телекомуникациски мрежи, ИТ, паметни уреди и услуги во облак – посветено работиме за да ги донесеме дигиталните технологии до секое лице, до секој дом и до секоја организација за целосно поврзан и интелигентен свет.

Fuels Innovation For A Better Connected World Fuels Innovation For A Better Connected World

За Huawei Consumer Business Group

Како една од трите деловни групи на Huawei, Huawei Consumer BG е водач на сите сцени во AI животот, опфаќа смартфони, персонални компјутери и таблети, паметни часовници и алки, мобилни широкопојасни уреди, семејни уреди и услуга за облак на уреди.

Значајни датуми

2019

Септември: Huawei го претстави најновиот предводник на серијата Кирин 990: Кирин 990 и неговата 5G верзија на IFA. Кирин 990 (5G) е првиот светски 5G SoC. Како најкомпактно решение за индустријата за паметни телефони со 5G во светот и првото полн фреквенција 5G SoC, Кирин 990 (5G) им овозможува на крајните корисници пристап до врвно искуство со 5G конекција, еден чекор понапред во првата година од 5G комерцијализацијата.

Август: На Huawei Developer конференцијата , Huawei го лансираше HarmonyOS - нов дистрибуиран оперативен систем базиран на микрокернел дизајниран да испорача кохезивно корисничко искуство низ сите уреди и сценарија.HarmonyOS е лесен, компактен оперативен систем со моќна функционалност и најпрво ќе се користи за паметни уреди како паметни часовници, паметни екрани, системи во возилото и паметни звучници. Преку оваа имплементација, Huawei има за цел да воспостави интегриран и споделен екосистем низ уредите, да создаде безбедна и сигурна околина за траење и да испорача холистичко интелигентно искуство во секоја интеракција со секој уред.

Јули: Huawei ги објави своите деловни резултати за првата половина на 2019 година. Во потрошувачкиот бизнис на Huawei, приходот од продажба на H1 достигна CNY220,8 милијарди.Испораките за паметни телефони на Huawei (вклучително и телефони Honor) достигнуваат 118 милиони единици, што е за 24% повеќеYoY. Компанијата, исто така, бележи брз раст во своите пратки таблети, персонални компјутери и прибор за носење. Huawei почнува да го размери својот екосистем на уреди за да испорача непречено интелигентно искуство во сите главни сценарија на корисници. До денес, екосистемот Huawei Mobile Services има повеќе од 800,000 регистрирани развивачи и 500 милиони корисници ширум светот.

Јули: Huawei го издаде првиот светски паметен телефон со двоен режим 5G - HUAWEI Mate 20 X (5G) во Кина, по своето деби во Швајцарија во мај.HUAWEI Mate 20 X (5G) е единствениот комерцијално достапен 5Г паметен телефон со помош на двојна конфигурација на чипсет со најновата генерација на 5G мултимодни терминали чипови на Huawei, 7nm Balong 5000 и Kirin 980, кои ги поддржуваат и SA (Standalone) и NSA (Не- Самостоен) 5G мрежи. HUAWEI Mate 20 X (5G) ја доби првата лиценца за пристап до мрежата на 5G во Кина во јуни, означувајќи дека ерата на 5G конечно стигна до потрошувачите.

Јули: Продолжувајќи го повеќегодишниот рекорд на забрзување, Huawei се наоѓа на 61-то место на списокот Fortune 500. Овогодинешниот пласман претставува скок од 11 поени од минатата година и импресивен скок од 68 поени од 2017 година.

Јули: HUAWEI Mate 20 X (5G) - првиот светски паметен телефон со двоен режим 5G - е заверен од Глобалниот форум за сертификати (GCF), што го прави првиот 5Г паметен телефон на пазарот кој ги минува сите тестови на GCF 5G.

Јуни: Годишната студија на Топ 100 највредни глобални брендови на БрендЗ ја рангира Huawei на 47-то место (на едно место од минатата година) со осум проценти зголемување на брендната вредност. Тоа е четврта година по ред што Huawei се прикажува во првите 50.

Април: Huawei ги објави своите деловни резултати за првиот квартал од 2019 година. Бизнис група на потрошувачи на Huawei продолжува да создава вредност за потрошувачите со своите иновативни производи. Неговата основна стратегија е да обезбеди интелигентно искуство на потрошувачите во сите сценарија. Во Q1 2019 година, Huawei испорача 59 милиони паметни телефони. Во другите деловни сегменти како персонални компјутери, поклопувања и паметни дома, Huawei е добредојден од страна на глобалните потрошувачи за своите водечки, иновативни производи и супериорни искуства на корисниците.

Март: Huawei ги преработи правилата за фотографирање со серијата HUAWEI P30 со иновативен HUAWEI SuperSpectrum сензор, оптички SuperZoom објектив (5x оптички зум, 10X хибриден зум и до 50X дигитален зум), нова камера HUAWEI ToF (Време на летот) , како и подобрена технологија за оптичка и стабилизација на сликата. Со овие револуционерни технологии, HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro можат да снимаат неверојатни фотографии и видеа во секое сценарио.

Фебруари: На MWC 2019, Huawei го лансираше HUAWEI Mate X, најбрзиот 5G склоплив телефон во светот. HUAWEI Mate X го освои "Најдобар нов мобилен уред на GSMA на мобилниот светски конгрес 2019", најважната награда. HUAWEI Mate X има дизајн на Falcon Wing механички шарки, 7 nm мулти-режимски модемски чипсет (Kirin 980 + Balong 5000) и акумулатор од 4500 mAh со висок капацитет кој го поддржува најбрзиот 55 W HUAWEI SuperCharge во светот.

Huawei исто така го претстави ажурираниот HUAWEI MateBook X Pro, HUAWEI MateBook 13 и HUAWEI MateBook 14. Овие производи овозможуваат извонредно високо-брзинско поврзување со корисниците и да донесат хипер поврзано искуство поблиску од кога било досега.

Јануари: Huawei го претстави својот 5G мулти-мод чипсет, Balong 5000 и првиот комерцијален 5G уред кој се напојува со него, Huawei 5G CPE Pro.

2018

Октомври: Huawei ја претстави серијата HUAWEI Mate 20 Series со процесорот Kirin 980, најгустиот и со најдобри перформанси систем на чип (SoC) од Huawei. Оваа врвна серија опфаќа четири уреди: HUAWEI Mate 20, HUAWEI Mate 20 Pro, HUAWEI Mate 20 X и PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS.

Системот со матрица на камерата на серијата HUAWEI Mate 20 користи објектив со ултра широк агол од Leica што им овозможува на корисниците не само да гледаат пошироко, туку и поблиску со новата способност за макро растојание.

Октомври: Huawei го зазеде 68-то место на ранг-листата на Најдобрите глобални брендови за 2018 година, објавен од Interbrand, водечка компанија за бренд-консалтинг. Huawei забележа скок од две места во споредба со 2017 година и вредноста на неговиот бренд порасна за 14% на 7.6 милијарди американски долари.

Август: Huawei го претстави Kirin 980, првиот SoC-чипсет од 7 nm за мобилни телефони.

Август: Според IDC, во вториот квартал на 2018 година, Huawei го зазеде второто место на глобалниот пазар за мобилни телефони.

Мај: Huawei е единствената кинеска компанија што е вклучена во годишната ранг-листа на Највредните светски брендови во 2018 година што ја составува Forbes со вкупна вредност на брендот од 8.4 милијарди американски долари.

Март: Huawei ја претстави серијата на паметни телефони HUAWEI P20 и HUAWEI Mate RS со Porsche Design. HUAWEI P20 Pro постигна резултат од 109 на DxOMark, што беше највисока оценка дотогаш.

Февруари: Huawei ги претстави HUAWEI MateBook X Pro, серијата HUAWEI MediaPad M5

2017

Октомври: Huawei ја претстави серијата HUAWEI Mate 10, што ќе ја отвори вратата за новите мобилни апликации со вештачка интелигенција со комбинирање на иновативен хардвер, чипсет Kirin 970 и EMUI 8.0.

Септември: Interbrand го објави својот Извештај за најдобри глобални брендови во 2017 година и го потврди искачувањето на Huawei на 70 позиција. Брендот беше проценет на 6,676 милијарди американски долари, што претставува раст од 14% постигнат во минатата година.

Септември: Huawei го претстави Kirin 970 на IFA 2017. Kirin 970 беше прогласен за Најдобар производ на IFA 2017 од Android Authority.

Август: HUAWEI P10 беше прогласен за „EISA Smartphone Camera 2017 - 2018“, а WATCH 2 за „EISA Wearable 2017 - 2018“ од Европската асоцијација за слика и звук (European Imaging and Sound Association).

Јули: Испораките на паметниот телефон H1 на Huawei во 2017 година достигнаа 73,01 милиони, што претставува годишно зголемување од 20.6%.

Јуни: Huawei беше рангиран на 49 место на Топ 100 највредни глобални брендови за 2017 година од Brand Z.

Мај: Forbes ја објави ранг-листата на Највредните брендови за 2017 година. HUAWEI го зазеде 88-то место со вредност на брендот од 7.3 милијарди американски долари и беше единствениот кинески бренд на ранг-листата.

Февруари: Huawei го претстави часовникот од втората генерација, HUAWEI WATCH 2 и паметниот часовник од HUAWEI со Porsche Design.

Февруари: Huawei ги претстави HUAWEI P10 и HUAWEI P10 Plus. Паметните телефони нудат впечатливи бои и завршници и воведуваат нови предна и задна камера од Leica.

2016

Ноември: Huawei ги претстави HUAWEI Mate 9 и HUAWEI Mate 9 со Porsche Design во Минхен, Германија.

Октомври: Huawei повторно беше вклучен на ранг-листата од Interbrand на 100 најдобри глобални брендови во 2016 година и го зазеде 72-то место што претставува скок од 16 места и беше еден од брендовите со најголем скок во категоријата за технологија.

Септември: Huawei и Leica го најавија отворањето на Лабораторија за иновации Макс Берек (Max Berek Innovation Lab) што ќе поддржува понатамошни истражувања и развој во областа на оптичките системи, виртуелната реалност, проширената реалност и технологии базирани на софтвер.

Септември: Huawei ги претстави HUAWEI Nova, HUAWEI MediaPad M3 и HUAWEI P9 во црвена и сина боја.

Август: Huawei го воспостави екосистемот Huawei HiLink Smart Home. Беа претставени и решенијата за паметен дом Huawei HiLink, апликацијата за паметен дом и паметни производи од разни партнери.

Август: HUAWEI P9 ја освои наградата „European Consumer Smartphone 2016 - 17“ на Наградите EISA (Европската асоцијација за слика и звук – European Imaging and Sound Association).

Јуни: Huawei основа Лабораторија за математички и алгоритамски науки во Франција за да се зајакнат способностите на HUAWEI за основни науки, особено за алгоритми.

Април: Лондон, Обединето Кралство, Huawei ја претстави првата серија паметни телефони со два објективи Leica, HUAWEI P9, и воспостави нов стандард во фотографирањето со паметни телефони.

Март: Huawei го претстави Лионел Меси како свој амбасадор на брендот.

Февруари: Huawei го претстави HUAWEI MateBook на 2016 MWC. Во меѓувреме, HUAWEI MateBook освои 15 награди.

Јануари: Huawei заедно со меѓународниот луксузен бренд Swarovski го претстави првиот женски HUAWEI WATCH Jewel and Elegant со Android Wear™ на CES.

2015

Ноември: Huawei го претстави водечкиот HUAWEI Mate 8, а истиот ден го претстави и HUAWEI Watch Chinese Edition.

Ноември: Huawei го претстави чипсетот HiSilicon Kirin 950. Тој е првиот комерцијален 16FF+ mobile SoC и првиот што има big.LITTLE архитектура на четиријадрен Cortex-A72 2,3 GHz заедно со четиријадрен Cortex-A53 со работен такт од 1.8 GHz.

Октомври: Huawei се искачи на 88-то место на ранг-листата од Interbrand на Топ 100 најдобри глобални брендови за 2015 година.

Септември: Google го претстави HUAWEI Nexus 6P, нов уред создаден од Huawei и Google, на промотивен настан во Сан Франциско. Беше наречен „паметен телефон Android што ги доведува во искушение љубителите на Apple“.

Септември: Huawei го претстави новиот водечки паметен телефон Mate S со иновативна технологија Force Touch на IFA, во Берлин, Германија. Huawei Watch беше објавен во исто време.

Август: Huawei P8 ја доби наградата „European Consumer Smartphone 2015 – 2016“ од EISA.

Мај: Huawei беше рангиран меѓу Топ 100 највредни глобални брендови од Brand Z и се пласираше на 16-то место кај технолошките брендови. Според Brand Z, вредноста на брендот Huawei достигнала 15.335 милијарди американски долари во 2015 година.

Април: Huawei го претстави водечкиот паметен телефон HUAWEI P8 и HUAWEI P8max со екран од 6.8 инчи за таа година.

Март: Huawei отвори Центар за естетика во Париз, во којшто има 10 дизајнери кои специјализираат за луксузен дизајн, мода, автомобилизам, 3D, дигитални технологии и стратегии за брендови.

Март: Huawei ги претстави HUAWEI Watch, HUAWEI TalkBand B2 и HUAWEI TalkBand N1, фаблетот од следната генерација, HUAWEI MediaPad X2, и визијата на брендот, „Dreams Inspire Creativity“ (Соништата поттикнуваат креативност).

2014

Септември: Huawei претстави неколку водечки паметни телефони, вклучувајќи ги HUAWEI Ascend Mate7, HUAWEI Ascend G7, HUAWEI Ascend P7 Sapphire Edition и EMUI 3.0 во Берлин, Германија.

Август: HUAWEI Ascend P7 ја доби наградата „European Consumer Smartphone 2014 – 2015“ од EISA.

Јуни: Huawei го претстави Kirin 920, водечкиот чипсет во индустријата со осум јадра.

Мај: Huawei го претстави 4G LTE HUAWEI Ascend P7, еден од најтенките паметни телефони во светот (6.5 mm).

Февруари: Huawei ги претстави 7-инчниот MediaPad X1 со овозможено 4G LTE, паметниот телефон HUAWEI Ascend G6 со 4G и првиот уред за LTE Cat6 Mobile WiFi наречен Huawei E5786.

Јануари: Huawei го претстави првиот HUAWEI Ascend Mate2 4G со овозможено LTE, водечки паметен телефон од високата класа со брзини до 150 Mbps, на Саемот за потрошувачка електроника во Америка.

2013

Јануари: Huawei го претстави првиот HUAWEI Ascend Mate2 4G со овозможено LTE, водечки паметен телефон од високата класа со брзини до 150 Mbps, на Саемот за потрошувачка електроника во Америка.

Јуни: Huawei го претстави паметниот телефон од новата генерација HUAWEI Ascend P6 во Лондон, еден од најтенките паметни телефони во светот.

Февруари: Huawei ја претстави новата кампања за брендот за потрошувачи „Make it Possible“ (Направи го возможно) на Светскиот мобилен конгрес во Шпанија.

Февруари: Huawei го претстави HUAWEI Ascend P2, првиот и единствен паметен телефон со LTE Cat4, на Светскиот мобилен конгрес во Шпанија.

Јануари: Huawei го претстави HUAWEI Ascend Mate со најголем екран во светот од 6.1 инчи и првиот паметен телефон со Windows Phone 8 од Huawei, HUAWEI Ascend W1, на Саемот за потрошувачка електроника во Америка.

Јануари: Huawei го претстави HUAWEI Ascend D2, водечки паметен телефон од високата класа со HD 443 PPI Super Retina екран од 5 инчи на Саемот за потрошувачка електроника во Америка.

2012

Според IDC, Huawei беше третиот најголем производител на паметни телефони во светот во четвртиот квартал.

Февруари: Huawei го претстави HUAWEI Ascend D1 quad, најбрзиот паметен телефон со четири јадра во светот на Светскиот мобилен конгрес во Шпанија.

Јануари: Huawei ја претстави новата серија HUAWEI P на модерни паметни телефони на Саемот за потрошувачка електроника во Америка со претставување на HUAWEI Ascend P1 S (6.68 mm) кој беше најтенок телефон во светот.

2011 - 2003

Август 2011 година: Huawei првпат ја претстави својата услуга во облак и го претстави првиот паметен телефон со овозможен облак, Huawei Vision.

Март 2011 година: Huawei продаде над еден милион паметни телефони C8500 во Кина во рок од 100 дена по официјалното претставување.

Септември 2010 година: Huawei го претстави првиот паметен телефон IDEOS со оперативниот систем Android 2.2 од Google на IFA во Германија.

Август 2010 година: Вкупниот број испорачани уреди за мобилен широкопојасен интернет од Huawei достигна 100 милиони уреди.

Февруари 2009 година: Huawei го претстави својот прв паметен телефон со Android и ја најави соработката со T-Mobile на Светскиот мобилен конгрес во Шпанија.

Ноември 2008 година: E180 од Huawei беше прогласен за „Најдобар производ за мобилен широкопојасен интернет“ (Best Mobile Broadband Product) на Азиските мобилни награди.

2007: Huawei доби светско признание за дизајнот на својот мобилен WiFi со добивањето на Red Dot Design Award за E270 и IF Product Design Award за E172.

Јуни 2006 година: Huawei го претстави најбрзиот и најкомпактниот HSDPA USB-модем во светот, E220, во Сингапур.

Јуни 2005 година: Првиот 3G мобилен телефон од Huawei, U626, ја доби наградата „Најдобар 3G паметен телефон“ (Best 3G Smartphone) од Charlton Media Group.

Јуни 2005 година: Првиот 3G мобилен телефон од Huawei, U626, ја доби наградата „Најдобар 3G паметен телефон“ (Best 3G Smartphone) од Charlton Media Group.

Јули 2003 година: Huawei го основа одделот за рачни уреди.

Дознајте повеќе Затвори
Join us Join us Придружете ни се
On Forbes Lists #79 World's Most Valuable Brands On Forbes Lists #79 World's Most Valuable Brands Најнови вести