HUAWEI MateBook 14s

2.5K HUAWEI FullView дисплеј1Ултра тенко метално куќиште

HUAWEI MateBook 14s key vision

MateBook штотуку доби нова надградба.

Беспрекорно поврзете се со уште повеќе уреди,

инспирирајте ја вашата креативност,

и доживејте нови нивоа на продуктивност.

Моќен и иновативен

HUAWEI MateBook 14s screen overview
2.5K HUAWEI FullView дисплеј

Погледнете го секој детаљ со неверојатна јасност

HUAWEI MateBook 14s screen overview
90 Hz High Refresh Rate
Висока стапка на освежување од 90 Hz

помазно и поприродно доживување при гледањето

90 Hz High Refresh Rate
HUAWEI MateBook 14s processor overview
Сертификација на платформата Intel® Evo™2

Процесори од 11-та генерација Intel® Core™ од серијата H

HUAWEI MateBook 14s processor overview
90W HUAWEI SuperCharge™
90 W HUAWEI SuperCharge™

3 часа 5продуктивност за само 15 минути полнење

90W HUAWEI SuperCharge™
Ultra-slim Metal Body
Ултра-тенко метално тело

Тежина 1.43 кг3 и дебелина 16.7 мм4

Ultra-slim Metal Body
HUAWEI MateBook 14s HUAWEI eye comfort
TÜV Rheinland сертификат за удобност при гледањето во екран

TÜV Rheinland Low Blue Light (хардверско решение) и Flicker Free сертификати

HUAWEI MateBook 14s HUAWEI eye comfort

Карактеристична светлина

Space Gray

HUAWEI MateBook 14s gray and sliver
HUAWEI MateBook 14s gray and sliver

Space Gray

Убавина претставена во две карактеристични бои - Space Grey и најновата боја на MateBook, Spruce Green. Добијте го саканиот финиш и земете го со себе насекаде, благодарение на лесното куќиште од 1.43 kg,3 и цврстото тело од алуминиумска легура6.

HUAWEI MateBook 14s aesthetic design

Поглед кој возбудува

Уживајте во тенката рамка

Сликајте, уживајте во секоја глетка на 2.5K HUAWEI FullView дисплејот. Со 90% сооднос екран-тело7, преку 4-те супер тесни страни на рамката, плус подлабок сооднос 3:2, можете да откриете и видите повеќе работи.

HUAWEI MateBook 14s screen
2.5K
Висока резолуција
1.07 милијарди
Бои8
400 нити
Висока осветленост9
10-Point
Прецизен екран на допир
HUAWEI MateBook 14s screen

Со ваш чекор

Стапката на освежување од 90 Hz овозможува работите да течат непречено. Лесно префрлајте помеѓу 90 Hz10, за подобрени перформанси и 60 Hz, за подобрено траење на батеријата, со едноставно допирање на копчињата Fn + R.

HUAWEI MateBook 14s refresh rate video HUAWEI MateBook 14s refresh rate video

*Видеото е за илустрација. Вистинскиот ефект може да варира.

HUAWEI MateBook 14s eye care
HUAWEI MateBook 14s eye care

TÜV Rheinland Low Blue Light (хардверско решение) сертификат11

За подобрена заштита на очите.
HUAWEI MateBook 14s eye care

TÜV Rheinland Flicker Free сертификат12

Без треперење, полн со удобност.
HUAWEI MateBook 14s eye care

Автоматско подесување на светлина

Екранот автоматски ја прилагодува осветленоста за да одговара на секоја ситуација.

Huawei Share
Нов MateBook, нови пријатели

HUAWEI MateBook 14s product banner

MateBook + Monitor14
Поголем приказ на мониторот

Прикажете го вашиот дизајн и работни проекти на MateBook на премиум екранот 4K MateView, со неговата неверојатна палета на бои.

HUAWEI MateBook 14s product banner

MateBook + Tablet13
Работен простор со двоен екран

Отворете две програми истовремено, едната прикажана на екранот на HUAWEI MateBook 14s, а другата на екранот на таблетот. Совршен за правење белешки за време на онлајн час или видео-конференциски повик.

HUAWEI MateBook 14s Extended mode

Extend режим

Mirror режим

Collaborate режим

Погледнете што има на екранот на HUAWEI MateBook 14s што се пресликува и синхронизира во реално време со екранот на таблетот. Идеален начин да го претворите вашиот таблет во подлога за скици за работа на дизајн проекти на HUAWEI MateBook 14s.

HUAWEI MateBook 14s mirror mode HUAWEI MateBook 14s mirror mode

Extend режим

Mirror режим

Collaborate режим

Во овој режим, вашиот таблет и лаптоп може да ја користат истата тастатура и маус истовремено. Датотеките и текстовите може да се влечат напред-назад низ оперативните системи со надградени паметни функции.

HUAWEI MateBook 14s shared mode

Extend режим

Mirror режим

Collaborate режим

HUAWEI MateBook 14s Extended mode
HUAWEI MateBook 14s Extended mode
Increased by 15%

HUAWEI MateBook 14s Extended mode
HUAWEI MateBook 14s Extended mode
HUAWEI MateBook 14s mirror mode
HUAWEI MateBook 14s mirror mode
HUAWEI MateBook 14s mirror mode
HUAWEI MateBook 14s shared mode
HUAWEI MateBook 14s shared mode
HUAWEI MateBook 14s shared mode
HUAWEI MateBook 14s shared mode HUAWEI MateBook 14s shared mode HUAWEI MateBook 14s shared mode
HUAWEI MateBook 14s shared mode

Extend режим

Mirror режим

Collaborate режим

MateBook + слушалки15
Слушајте попрецизно

HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones
HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones

Уживајте во автоматското поврзување кога ги отворате HUAWEI FreeBuds во близина на HUAWEI MateBook 14s со прозорец што го прикажува траењето на батеријата на поединечна слушалка и кутијата за полнење.

HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones
HUAWEI MateBook 14s earphones HUAWEI MateBook 14s earphones

Дознајте повеќе за поврзувањето на уредите >

Во Паметната зона

HUAWEI MateBook 14s speakers video

Quad аудио систем
Моќ преку четири звучници

За аудиото што се издвојува, HUAWEI MateBook 14s е првиот MateBook кој има HUAWEI SOUND. Специјално програмираниот алгоритам создава искуство со опкружувачки звук како ниеден друг преку 4 вградени звучници, со резонантни високи тонови и силни, моќни басови.
HUAWEI MateBook 14s speakers video
HUAWEI MateBook 14s speakers video HUAWEI MateBook 14s speakers video

Quad-Mic Voice Pick-Up
Кристално јасен звук

Запознајте ја идеалната машина за видео и конференциски повици. 4 микрофони, сместени напред, можат да ви го слушаат гласот цели 360° наоколу и до 5 метри16. Personal Voice Enhancement функцијата успешно ги филтрира туѓите гласови за време на состаноци и повици, за да се осигура дека сте секогаш кристално јасни и слушнати17.

5-метарски

Подигнување на звук

Откажување на бучава

Го филтрира амбиенталниот шум

Personal Voice Enhancement17

Идентификува глас за време на повици
HUAWEI MateBook 14s mics
HUAWEI MateBook 14s mics HUAWEI MateBook 14s mics
Во канцеларија
HUAWEI MateBook 14s mics
HUAWEI MateBook 14s mics HUAWEI MateBook 14s mics
На пат
HUAWEI MateBook 14s mics HUAWEI MateBook 14s mics
Дома
HUAWEI MateBook 14s mics PVE Off
HUAWEI MateBook 14s mics PVE On

Кликнете за да го слушнете ефектот

HUAWEI MateBook 14s mics PVE Off
HUAWEI MateBook 14s mics PVE On

Кликнете за да го слушнете ефектот

HUAWEI MateBook 14s mics PVE Off
HUAWEI MateBook 14s mics PVE On

Кликнете за да го слушнете ефектот

*Аудиото е само за демонстративни цели. Вистинскиот ефект може да варира.

Импресивна удобност

Нека вашите прсти се чувствуваат одморени, благодарение на тастатурата со целосна големина и природната големина на копчињата од 1.5 mm. Нема да ве вознемирува темнината кога работите до доцна со функцијата за позадинско осветлување на 3 нивоа18, која осветлува автоматски кога светлината се намалува.
HUAWEI MateBook 14s Keyboard
HUAWEI MateBook 14s Key Travel

1.5 mm Key Travel

Уживајте во секое притискање на копчињата - идеално за долгочасовно пишување.
HUAWEI MateBook 14s Soft Landing

Soft-Landing дизајн

Поудобно, потивко искуство при пишување.
HUAWEI MateBook 14s Keyboard HUAWEI MateBook 14s Keyboard

Води го шоуто

HUAWEI MateBook 14s доаѓа опремен со моќниот процесор од 11-та генерација Intel® Core™ H-Series и Intel® Iris® Xe Graphics19. Со термичка моќност до 45 W во Performance Mode20, ќе можете да извршувате повеќе програми во секое време и да уживате во неверојатни нивоа на мултитаскинг. Плус, искусете брз пристап до сите ваши датотеки преку двоканалната меморија и SSD со голема брзина.
HUAWEI MateBook 14s processor

Кулер

HUAWEI MateBook 14s доаѓа со повеќе ултра тенки шарки на вентилаторот во облик на S во системот со двоен вентилатор Shark fin, 25% поголем довод на воздух преку дизајнот на влезот на шарката21 и стручно поставени целосно бакарни топлински канали, за да се осигура дека останува ладен дури и кога потрошувачката на енергија е на високо ниво22.
HUAWEI MateBook 14s Fan HUAWEI MateBook 14s Fan

Моќта на практичноста

HUAWEI MateBook 14s има моќ да издржи со својата батерија со супервисок капацитет од 60 Wh23. Користете го и компактниот USB-C адаптер од 90 W за брзо полнење на телефонот и таблетот24.

HUAWEI MateBook 14s charger
HUAWEI MateBook 14s charger
HUAWEI MateBook 14s charger
HUAWEI MateBook 14s charger
HUAWEI MateBook 14s charger HUAWEI MateBook 14s charger

Чекор напред

HUAWEI MateBook 14s unlock design HUAWEI MateBook 14s unlock design HUAWEI MateBook 14s unlock design HUAWEI MateBook 14s unlock design

Отклучување со препознавање на ликот25

Пристапете до MateBook 14s додека трепнете.

Wi-Fi 6

Побрз начин да бидете онлајн

Отклучување со отпечаток од прст

Комбинирано копче за вклучување и најавување
Големина

13.9"

14.2"

15.6"

Резолуција

3000 x 2000

2520 x 1680

1920 x 1080

Стапка на освежување

60 Hz

90 Hz

60 Hz

Тежина

1.33 кг

1.45 кг

1.53 кг

Тенкост

14.6 мм

16.7 мм

16.9 мм

Процесор

11th Gen Intel® Core™ i5 / i7 G-series процесор

11th Gen Intel® Core™ i5 / i7 H-series процесор

10th / 11th Gen Intel® Core™ i3 / i5 U-series процесор

RAM

16 GB

8 GB / 16 GB

8 GB

SSD

512 GB / 1 TB

512 GB

256 GB / 512 GB

Капацитет на батеријата

56 Wh (до 11 часа работа)

60 Wh (до 11 часа работа)

42 Wh (до 8 часа работа)

HUAWEI Share

Да

Да

Да

Екран на допир

Да

Да

НЕ

Отклучување со приказ на лице

НЕ

Да

НЕ

1. Податоци од лабораториите на Huawei. Условите за тестирање вклучуваат вообичаени канцелариски сценарија како што се пристап до интернет, вршење канцелариска работа и гледање видеа.

HUAWEI MateBook Series

HUAWEI MateBook серија

Дознајте повеќе >

 1. FullView екранот се однесува на стандарден стил на приказ со тесни широчини на рамката и висок сооднос меѓу екранот и телото.
 2. Достапно само на верзијата HUAWEI MateBook 14s i7 + 16 GB + 1 TB + Space Grey.
 3. Податоци од лабораториите на Huawei. Тежината е на најлесната верзија на HUAWEI MateBook 14s. Различните конфигурации на верзии имаат различна тежина. Вистинската тежина на производот ќе преовладува.
 4. Податоци од лабораториите на Huawei. Мерењето е најдебелото мерење на рамката на производот (со исклучок на стапалата на лаптопот). Вистинската дебелина може да варира во зависност од карактеристиките на производот, процесот на производство и методите на мерење. Ве молиме погледнете го вистинскиот производ за пример.
 5. Податоци од лабораториите на Huawei. Тестираниот производ беше ставен во режим на мирување и се наполни 15 минути со 65W адаптер за напојување од 2% батерија. Податоците за користење на времето се засноваат на PCMark 10 Modern Office тестот. Вистинското искуство може да варира во зависност од толеранцијата на производството, навиките на корисниците и факторите на животната средина. Само за пример..
 6. Покривот на LCD екранот, горниот капак, долниот капак и страничните капаци (каде што се наоѓаат приклучоците) се направени од метални материјали. Капаците на шарките се направени од материјали кои не се метални.
 7. Податоци од лабораториите на Huawei. Мерење врз основа на големината на видливата површина на екранот во сооднос со вкупната големина на екранот. Ве молиме погледнете го вистинскиот производ.
 8. Потребна е содржина што поддржува 10-bit екрани за целосно да се реализира оваа карактеристика.
 9. Светлината на екранот е типична вредност.
 10. Фабричкото поставување за брзина на освежување е до 60 Hz. Стапката на освежување може да се префрли до 90 Hz. Стапката на освежување автоматски се прилагодува на различни интерфејси на апликации. Ве молиме земете ја предвид вистинската употреба.
 11. Екранот го има сертификатот TÜV Rheinland Low Blue Light (хардверско решение). Овој производ не е медицински уред и нема терапевтска функција.
 12. Екранот го има сертификатот TÜV Rheinland Flicker Free. Овој производ не е медицински уред и нема терапевтска функција.
 13. Оваа одлика е поддржана само од одредени типови датотеки и апликации во таблетите на Huawei што работат со HarmonyOS 2 или понова верзија, и одредени лаптопи на Huawei што работат на PC Manager 11.1.6 или понова верзија. HUAWEI MatePad Pro 12.6 е првиот таблет што ја поддржува оваа функција. Оваа функција ќе стане достапна на повеќе модели во иднина. Ако имате какви било прашања во врска со оваа функција, ве молиме контактирајте ја локалната телефонска линија за услуги на клиентите на Huawei.
 14. Функцијата за безжична проекција треба да се користи со моделот за безжична верзија на MateView (HSN-CBA). За конкретни детали, ве молиме проверете ја веб-страницата за услуги на производот. За дополнителна помош, ве молиме контактирајте со службата за корисници на Huawei.
 15. Оваа функција е поддржана само од одредени слушалки на Huawei и одредени лаптопи на Huawei што работат на PC Manager 11.1.6 или понова верзија. HUAWEI FreeBuds 4 и HUAWEI FreeBuds Pro се првите слушалки што ја поддржуваат оваа функција. Оваа функција ќе стане достапна на повеќе модели во иднина. Ако имате какви било прашања во врска со оваа функција, ве молиме контактирајте ја локалната телефонска линија за услуги на клиентите на Huawei.
 16. Податоци од лабораториите на Huawei. Тест податоци добиени во тивка внатрешна средина. Вистинската употреба може малку да варира во зависност од околината, условите на локацијата и други фактори. Ве молиме земете ја предвид вистинската употреба.
 17. Поддржани само од одредени лаптопи Huawei што работат на PC Manager 11.1.6 или понова верзија. Ве молиме земете ја предвид вистинската употреба. Функцијата за повик со Personal Voice Enhancement треба да се користи со жичен микрофон од 3.5 mm. Ефектот на оваа функција може да варира во реалната употреба, поради разликите во моделите на слушалките, навиките за користење и факторите на околината. Ве молиме земете ја предвид вистинската употреба.
 18. Осветленоста на позадинското светло може да се исклучи, да се постави на 50%, или да се постави на 100%.
 19. Достапни се 11-та генерација Intel® Core™ i7-11370H и i5-11300H верзии.
 20. Со стандардно исклучување, Performance Mode бара поврзување со струја кога е овозможено. Може веднаш да ги подобри перформансите на процесорот и графичкиот процесор, додека бучавата на вентилаторот и температурата на површината може да се зголемат. Вклучете или исклучете го режимот на изведба врз основа на вашите потреби за користење.
 21. Податоци од лабораториите на Huawei. Пресметано врз основа на споредба со HUAWEI MateBook 14 и производите од 11-та генерација на Intel.
 22. Податоци од лабораториите на Huawei. Условите за тестирање вклучуваат вообичаени канцелариски сценарија како што се интернет пристап, вршење канцелариска работа и гледање видео.
 23. Номинална вредност на капацитетот.
 24. Поддржува SuperCharge технологија на одредени лаптопи, мобилни телефони и таблети Huawei кои ги поддржуваат протоколите SuperCharge. За ажурирани информации за поддржаните модели на уреди Huawei при купувањето, консултирајте се со службата за корисници на Huawei. Полначите од 90 W поддржуваат 5V/2A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/5A и 20V/4.5A MAX и други излези. Излезот се прилагодува на уредот што се полни.
 25. Технологијата за препознавање лице и безбедносните решенија се од Microsoft.
 26. Huawei користи стратегија за повеќе добавувачи за одредени компоненти. Сите компоненти се во согласност со стандардите на Huawei. На локалните пазари преовладуваат вистинските производи.