• Ширина

  78.5 мм

  Тежина

  Прибл. 300 гр (вклучувајќи ја и батеријата)

  *Големината на производот, тежината на производот и сродните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерења помеѓу одделните производи може да варираат.

  HUAWEI Mate Xs
  • Interstellar blue

 • Големина:
  Отворен: 8 инчи
  Преклопен:
  Главен екран: 6.6 инчи
  Секундарниот екран: 6.38 инчи
  *Со заоблен дизајн на аглите на дисплејот, дијагоналната должина на екранот се мери според стандардниот правоаголник (вистинската површина на гледање е малку помала).
  Боја:
  16.7 милиони бои

  Тип:
  OLED

  Резолуција:
  Отворен: 2480 x 2200
  Преклопен:
  Главен екран: 2480 x 1148
  Втор екран: 2480 x 892
  *Со заоблен дизајн на аглите на дисплејот, резолуцијата на екранот се мери според стандардниот правоаголник (ефективните пиксели се помалку).

 • CPU:
  HUAWEI Kirin 990 5G
  Octa-core процесор
  2 x Cortex-A76 Базиран 2.86 GHz + 2 x Cortex-A76 Базиран 2.36 GHz + 4 x Cortex-A55 1.95 GHz

  GPU:
  16-Core Mali-G76

  NPU:
  Dual Big Core + Tiny Core NPU (Единица за обработка на нервна мрежа)

 • EMUI10.0.1 (Базиран на Android 10)

 • 8 GB RAM + 512 GB ROM
  *Достапното внатрешно складирање може да биде помало бидејќи дел од внатрешното складирање е зафатено со софтвер. Вистинскиот простор за меморија може да се промени како резултат на ажурирања на апликации, операции на корисници и други поврзани фактори.

  Надворешна меморија за поддршка:
  NM SD картичка, до 256 GB
  *се продава одделно

 • Задна камера:
  Leica Quad камера:
  40 MP (широк агол на леќи, отвор f/1.8) + 16 MP (ултра широк агол на леќа, отвор f/2.2) + 8 MP (Телефото, f/2.4, OIS), HUAWEI Time-of-Flight (TOF) камера
  Поддржува авто-фокус (фазен фокус, фокус на контраст), поддржува AIS (стабилизација на слика на HUAWEI AI).
  *Во различни режими на фотографија, бројот на пиксели може да биде малку поинаков, ве молиме погледнете ја реалната состојба.
  *Пикселите со фотографии може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

  Предна камера:
  Задната камера се дуплира како предна камера откако ќе се склопи телефонот
  *Пикселите може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

 • 4500 mAh (Типична вредност)
  *капацитетот е 2250 mah (Типична вредност) x 2

  4400 mAh (номинална вредност)
  *капацитетот е 2200 mAh (номинална вредност) x 2

  **Типична вредност. Фактичкиот капацитет може да варира малку.
  Овој капацитет е номинален капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.
  ***Не-отстранлива батерија. Отстранувањето на батеријата може да предизвика оштетување на уредот. За да ја замените или поправите батеријата, посетете овластен сервисен центар на HUAWEI.

 • HUAWEI SuperCharge (Макс 55 W)
  *Задолжителен е кабел и полнач HUAWEI SuperCharge.

 • Примарна SIM картичка: 5G NR: N38 / N41 (2515 ~ 2690 MHz) / N77 / N78 / N79 / N1 / N3 / N28 (TX: 703 - 733 MHz, RX: 758 - 788 MHz)
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28 / 32
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)
  Секундарна SIM картичка:
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 12 / 17 / 18 / 19 / 20 / 26 / 28
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 6 / 8 / 19
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)
  *Во верзијата со двојна SIM, или може да се постави отвор за картички за да се смести примарната или секундарната SIM картичка.
  *Функциите што се достапни на мрежата во живо зависат од ситуациите на распоредувањето на мрежата на операторот и поврзаните услуги.
  *Почетната комерцијална верзија поддржува N41 (2515 - 2690 MHz) / N78 на 5G. Поддршката за другите фреквенциски опсези ќе биде овозможена во подоцнежните изданија преку HOTA. Времето и способноста на HOTA може да се разликуваат зависно од регионот и земјата.

 • WLAN:
  802.11a/b/g/n/ac (wave2), 2.4 GHz и 5 GHz

  Bluetooth:
  Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, LDAC

  USB:
  Тип-Ц, USB 3.1 GEN1*
  *Оваа функција треба да се користи со USB 3.1 GEN1 кабел (нестандарден USB кабел, треба да се набави одделно) што ја поддржува оваа функција.
  *Влезниот USB кабел поддржува USB 2.0.

  Отвор за слушалки:
  Тип-Ц

  Други:
  Синхронизација на податоци од компјутер

 • GPS (двоен опсег L1 + L5) / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo (E1 + E5a двоен опсег) / QZSS (L1 + L5 двоен опсег)

 • Читај Пишувај режим / режимот Peer to Peer / режимот за емулација на картички (плаќање преку *SIM картичка, или HCE) е поддржано.
  *SIM картичката поддржува само слот за SIM 1.
  *Плаќањето преку SIM картичка е достапно само за слот за SIM 1.

 • Жироскоп
  Компас
  Сензор за близина
  Сензор за гравитација
  Hall сензор
  Инфрацрвен сензор
  Сензор за амбиентална светлина
  Барометар
  Сензор за температура во боја
  Сензор за отпечатоци (страничен раб)

 • *.mp3、*.mp4、*.3gp、*.ogg、*.amr、*.aac、*.flac、*.wav、*.midi

 • *.3gp、*.mp4

 • 1) Телефон (вклучена е батеријата и заштитната фолија) x 1
  2) Водич за брзо стартување x 1
  4) Дигитална слушалка тип-Ц x 1
  5) Полнач (ЕУ) x 1
  6) Кабел тип-Ц x 1
  7) Игла за отстранување картичка x 1
  8) Заштитна маска на преклоп x 1
  9) Гаранција x 1 Зависи од пазарот
  10) Мерки за претпазливост x 1
  11) Водич за поставување на заштитна маска на преклоп x 1

  *Може да варира на различни пазари. Предмет на вистинскиот производ.