Големина

Ширина:

77.2 mm

Висина:

158.2 mm

Длабочина:

8.3 mm

Тежина:

Приближно 188 g

HUAWEI Mate 20

*Големината,тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерки може да се разликуваат помеѓу поединечните производи. Сите спецификации зависат од самиот производ.
*Реалната тежина може да се разликува во зависност од конфигурацијата, производниот процес и начинот на мерење.

Боја
  • Полноќно-сина
  • Црна
  • Замрачена

Дисплеј

Големина:
6.53 инчи
Боја:
16.7 милиони бои
Дијапазон на боите:
DCI-P3
Тип:
TFT LCD (IPS)
Резолуција:
FHD + 2244 x 1080, 381 PPI

Оперативен систем

EMUI 9.0 (врз основа на Android 9)

Меморија

4 GB RAM + 128 GB ROM
NM-картичка: поддржана е до 256 GB *Поради ограничувањата на моќта на CPU за обработка и меморијата што ја користат оперативниот систем и инсталираните апликации, реалниот простор што им е достапен на корисниците може да биде помал од наведениот мемориски капацитет. Реалниот мемориски простор може да се менува поради ажурирањата на апликациите, корисничките операции и други поврзани фактори.
*NM-картичката се продава одделно.

Камера

Задна камера:
12 MP (боја) + 16 MP (боја) + 8 MP (боја), отвор f/1.8 + f2.2 + f2.4, поддржува автоматски фокус (фокус на фази, контрастен фокус, ласерски фокус)
Предна камера:
24 MP (боја), отвор f/2.0
*Пикселите на фотографиите може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

Батерија

4000 mAh (типична вредност)
*Типична вредност. Вистинскиот капацитет може малку да се разликува.
Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку под или над номиналниот капацитет на батеријата.

Мрежа

HMA-L29:
Примарна SIM-картичка:
4G LTE TDD: B34 / B38 / B39 / B40 / B41
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B6 / B7 / B8 / B9 / B12 / B17 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 (Јапонија) / B8 / B19 (Јапонија);
3G TD-SCDMA: B34 / B39
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)
Секундарна SIM-картичка:
4G LTE TDD: B34 / B38 / B39 / B40 / B41
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B6 / B7 / B8 / B9 / B12 / B17 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 / B8 / B19
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)
HMA-L09:
4G LTE TDD: B34 / B38 / B39 / B40 / B41
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B6 / B7 / B8 / B9 / B12 / B17 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 (Јапонија) / B8 / B19 (Јапонија);
3G TD-SCDMA: B34 / B39
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)
*Во верзијата со двојна SIM-картичка, кој бил отвор може да се користи за вметнување на примарната или секундарната SIM-картичка.
*Функциите достапни на мрежата во живо зависат од ситуациите на мрежата од операторот и употребата на поврзаните услуги.

Поврзаност

802.11 a/b/g/n/ac (wave2), 2.4 Ghz и 5 GHz
Bluetooth 5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC и HWA Audio
Type-C, USB 3.1 GEN1*
3.5 mm приклучок за уво
Type-C приклучок за уво
Синхронизација на компјутерски податоци
*Оваа функција треба да се користи со USB-кабелот (нестандарден USB-кабел, треба да се купи одделно) што ја поддржуваа оваа функција.
*Стандардниот USB-кабел поддржува USB 2.0.

NFC

Поддржан е режимот за читање / пишување, режимот Peer to Peer / режимот за емулации на картички (плаќање со *SIM-картичка или HCE).
*SIM-картичката го поддржува само отворот за SIM 1.

Сензори

Сензор за гравитација
Сензор за амбиентално светло
Сензор за близина
Жироскоп
Компас
Сензор за отпечатоци од прстите, Хол-сензор, ласерски сензор, инфрацрвен сензор, сензор за температура на бојата

Аудио

Формат на аудиодатотеката:
mp3,mp4,3gp,ogg,amr,aac,flac,wav,midi

Видео

Формат за видеодатотеката:
3gp, mp4

Процесор

HUAWEI Kirin 980
2 x Cortex-A76 2.6 GHz + 2 x Cortex-A76 1.92 GHz + 4 x Cortex-A55 1.8 GHz

GPS

GPS (L1 + L5 двојна фреквенција) / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo (E1 + E5a двојна фреквенција) / QZSS (L1 + L5 двојна фреквенција)

Во кутијата

Слушалка x 1
3.5 mm слушалка x 1
Полнач x 1
Type-C кабел x 1
Заштитна маска x 1 (не е за WEU, ниту за NEU)
Брзо упатство за употреба x 1
Алатка за извлекување x 1
Гарантен лист x 1
Контактирајте со продажниот канал за подетален список.