Големина

Ширина:

73.97 mm (2.91 инчи)

Висина:

154.25 mm (6.07 инчи)

Длабочина:

7.87 mm (0.31 инчи)

Тежина:

приближно 174 g (вклучувајќи ја батеријата)

HUAWEI nova 5T

* Големината на производот, тежината на производот и сродните спецификации се само теоретски вредности. Фактичките мерења помеѓу одделните производи може да се разликуваат. Сите спецификации подлежат на реалниот производ.

Боја
  • Midsummer Purple
  • Црна
  • Crush Blue

Дисплеј

Големина:
6.26 инчи
*Екранот се мери дијагонално како целосен правоаголник без да се пресметуваат заоблените агли.

Боја:
16.7 милиони бои

Гама на бои:
заситеност на бојата (NTSC): 96% (типична вредност)

Тип:
LCD

Резолуција:
FHD+ 2340 x 1080
*Резолуцијата е измерена како стандарден правоаголник, со заоблен дизајн на аглите на дисплејот, ефективните пиксели се помалку.

Процесори

CPU:
HUAWEI Kirin 980 Octa-core
2 x Cortex-A76 Based 2.6 GHz + 2 x Cortex-A76 Based 1.92 GHz + 4 x Cortex-A55 1.8 GHz

GPU:
Mali-G76 720 MHz

NPU:
Dual NPUs (Neural-network Processing Unit)

Оперативен систем

EMUI 9.1 (Базирано на Android 9)

Меморија

Yale-L61A, Yale-L71A: 6 GB RAM + 128 GB ROM

*Поради ограничувањата во моќта за процесирање, меморијата што ја користи оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, вистинскиот простор достапен за корисниците може да биде помал од наведениот капацитет за меморија. Вистинскиот простор за меморија може да се промени како резултат на ажурирања на апликации, операции на корисници и други поврзани фактори.

Камера

Задна камера:
48 MP (f/1.8 aperture AF) + 16 M (f/2.2 aperture FF) + 2 M (f/2.4 aperture FF) + 2 M (f/2.4 aperture FF), supports autofocus (phase focus, contrast focus).

Предна камера:
32 MP, f/2.0 aperture, supports fixed focal length.

*Пикселите на фотографијата може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

Батерија

3750 mAh (типична вредност)
3650 mAh (минимална вредност)

*Овој капацитет е номинален капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

Полнење

Inbox полначот поддржува 5V / 4.5A или 5V / 2A
Поддржано (супер полнење 5V / 4.5A, компатибилно со 9V / 2A)
Околу 1.5 часа

*Лабораториските податоци се генерираат со полнење на телефонот со употреба на стандарден полнач со исклучен екран. Вистинското време на полнење може да варира во зависност од употребата.

Мрежа

Yale-L61A, Yale-L61D:
Примарна СИМ-картичка:
4G LTE TDD: B38 / B40 / B41 (2545 – 2655 MHz)
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 / B8 / B19
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8
Secondary SIM card:
4G LTE TDD: B38 / B40 / B41 (2545 – 2655 MHz)
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 / B8 / B19
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8
*Функциите што се достапни на мрежата во живо зависат од превозникот
Yale-L71A:
4G LTE TDD: B38 / B40 / B41 (2545 – 2655 MHz)
4G LTE FDD: B1 / B2 / B3 / B4 / B5 / B7 / B8 / B18 / B19 / B20 / B26 / B28
3G WCDMA: B1 / B2 / B4 / B5 / B6 / B8 / B19
2G GSM: B2 / B3 / B5 / B8
*Функциите што се достапни на мрежата во живо зависат од превозникот.

Поврзаност

WLAN:
2.4G: 802.11b/g/n
5G: 802.11a/n/ac (бран2)

Bluetooth:
Поддржани се и BT 5.0, BLE, SBC, AAC, LDAC и HWA Audio.

USB:
Тип-Ц, USB 2.0

Headset Jack Standard
TIA standard (LRGM)
Забелешка: Со адаптер за приклучок за слушалки од типот C до 3.5 mm

Локација

Поддржува GPS (L1 + L5 двоен опсег) / AGPS / Glonass / BeiDou / Galileo (E1 + E5a dual band) / QZSS (L1 + L5 двоен опсег)

NFC

Поддржан е режимот за читање картички / режимот од точка до точка / режимот за симулација на картичката (направете плаќање преку SIM картичка*, или HCE).

*SIM-картичката што се користи за плаќање може да се вметне само во слотот за SIM1 картичка.

Сензори

Сензор за амбиентална светлина
Жироскоп
Компас
Сензор за близина
Сензор за гравитација
Сензор за сала
Сензор за отпечатоци

Аудио

mp3, mp4, 3gp, ogg, amr, aac, flac, wav, midi

Видео

3gp, mp4

Во кутијата

1) слушалка x 1
2) Вградена батерија x 1
3) полнач x 1
4) Кабел тип-Ц x 1
5) Водич за брз почеток x 1
6) Eject Tool алатката x 1
7) гарантна картичка x 1 *

*Зависи од пазарот
*Контактирајте го продажниот центар за подетален список.