HUAWEI nova 8i
 • Moonlight Silver
 • Starry Black
Moonlight Silver,Starry Black
 • Висина

  161.85 мм

  Ширина

  74.7 мм

  Длабочина

  8.58 mm

  Тежина

  Приближно 190 g (вклучувајќи ја и батеријата)

  *Големината на производот, тежината и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Вистинските мерења помеѓу одделни производи може да варираат. Сите спецификации се предмет на вистинскиот производ.
  *Резолуцијата измерена како стандарден правоаголник, со дизајн на заоблени агли на екранот, ефективните пиксели се помали.

 • Големина на екран

  6.67 инчи

  *Со дизајн на заоблени рабови на екранот, дијагоналната должина на екранот е 6.67 инчи кога се мери според стандардниот правоаголник (вистинската површина за гледање е помала).

  Боја

  16.7 милиони бои

  Тип

  TFT LCD (IPS)

  Резолуција

  FHD + 2376 x 1080

  *Резолуцијата измерена како стандарден правоаголник, со дизајн на заоблени рабови, ефективните пиксели се помали.

 • Qualcomm® Snapdragon  662

  Процесорот

  Окта-јадрен процесор

  4 x Cortex-A73 2.0 GHz + 4 x Cortex-A53 1.8 GHz

  Графички процесор

  Адрено 610

 • EMUI 11.0 (базиран на Android 10)

  Дознајте повеќе за EMUI 11

 • RAM + ROM

  6 GB RAM меморија + 128 GB ROM

  *Поради ограничувањата во процесорската моќност, меморијата што ја користи оперативниот систем и претходно инсталирани апликации, вистинската меморија што им е достапена на корисниците може да биде помала од наведениот капацитет на истата. Вистинскиот простор на меморијата може да се промени поради ажурирања на апликации, операции на корисници и други поврзани фактори.

 • Објектив со висока резолуција од 64 MP, решетка f/1.9

  8 MP Ултра-широк аголен објектив, отвор f/2.4

  Објектив за длабочина од 2 MP, отвор f/2.4

  Макро објектив од 2 MP, решетка f/2.4

  *Пикселите на фотографијата може да варираат во зависност од режимот на снимање.

 • Селфи камера од 16 MP (решетка од f/2.0)

  *Пикселите на фотографијата може да варираат во зависност од режимот на снимање.

 • 4300 mAh (типична вредност)

  *Типична вредност. Вистинскиот капацитет може малку да се разликува. Овој капацитет е номиналниот капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

  **Не-отстранлива батерија. Отстранувањето на батеријата може да предизвика оштетување на уредот. За да ја замените или поправите батеријата, посетете овластен сервисен центар на HUAWEI.

 • HUAWEI SuperCharge (максимум 66 W)

  *Потребен е кабел и полнач за HUAWEI SuperCharge.

 • „Нојман-Л21Д
  Примарна SIM картичка

  4G LTE FDD: Опсези 1/3/5/7/8/20/28

  3G WCDMA: Опсези 1/5/8

  2G GSM: Опсези 2/3/5/8

  Секундарна SIM картичка

  4G LTE FDD: Опсези 1/3/5/7/8/20/28

  3G WCDMA: Опсези 1/5/8

  2G GSM: Опсези 2/3/5/8

  *На верзијата со двојна SIM, или слотот за картичка може да се постави за да ја собере примарната или секундарната SIM -картичка.

  *Функциите достапни на мрежата во живо зависат од ситуациите на мрежата на операторот и распоредувањето поврзани услуги.

 • „WLAN

  802.11a/b/g/n/ac 2.4 GHz / 5 GHz

  Bluetooth

  Bluetooth 5.0

  USB

  USB-тип Type-C

  Слушалка

  3.5 мм слушалка

 • GPS, AGPS, Glonass, BeiDou, Galileo

 • Сензор за амбиентална светлина

  Сензор за отпечатоци

  Жироскоп

  Компас

  Сензор за гравитација

 • Аудио

  HUAWEI Histen

  mp3, средно, амр, awb, 3gp, mp4, m4a, aac, wav, ogg, flac, mkv

  Видео

  3gp, mp4, webm, mkv

 • „Телефон (вградена батерија) x 1

  Полнач x 1

  Кабел тип-1 x 1

  Слушалка x 1

  Заштитна кутија x 1

  Водич за брз почеток x 1

  Прирачник за продажба x1

  Алатка за исфрлање x 1

  Заштитен филм x 1 (прикачен на телефонот пред испораката)

  *Може да варира на различен пазар. Предмет на вистинскиот производ.

  *Претходните спецификации се теоретски вредности базирани на дизајнот на производот. Некои карактеристики и спецификации може да варираат во различни пазари. За да обезбеди точни информации за производот, спецификации и карактеристики, HUAWEI може да направи прилагодувања во претходните спецификации во реално време, така што тие одговараат на перформансите на производот, спецификациите, индексите и компонентите на вистинскиот производ. Информациите за производот подлежат на такви промени и прилагодувања без претходна најава.