HUAWEI nova Y90

HUAWEI nova Y90
6.7" HUAWEI Edgeless FullView дисплеј1 |
40 W HUAWEI SuperCharge2 + 5000 mAh батерија3 | 50 MP тројна AI камера4
HUAWEI nova Y90
6 нешта што ќе ги сакате
HUAWEI nova Y90 product highlights
6.7" HUAWEI
Edgeless FullView дисплеј1
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI nova Y90 product highlights
5000 mAh батерија3
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI SuperCharge2
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI nova Y90 product highlights
50 MP тројна AI
камера4
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI nova Y90 product highlights
Простор за складирање5
HUAWEI nova Y90 product highlights
HUAWEI nova Y90 product highlights
EMUI 12
HUAWEI nova Y90 product highlights
Sвездата на
вашето
шоу
Иконскиот дизајн Space Ring на HUAWEI nova Y90 го става целиот ваш дигитален свет во орбитата, танц на светлина, сенка и текстура што ве носи до најоддалечените делови на универзумот!6
HUAWEI nova Y90 colour
HUAWEI nova Y90 colour
HUAWEI nova Y90 colour
HUAWEI nova Y90 colour
HUAWEI nova Y90 colour
HUAWEI nova Y90 colour
Прекрасен изглед на море, песок и ѕвезди
HUAWEI nova Y90 display
HUAWEI nova Y90 display
Сјајот во вашите очи
6.7" HUAWEI Edgeless FullView дисплејот1 на HUAWEI nova Y90 се граничи 1.05 мм ултра-тесни рамки7, произведувајќи 94% сооднос меѓу екранот и телото8. Ова е прозрачен екран за заштита на очите со беспрекорни контроли за затемнување и прилагодувања на осветленоста на екранот во реално време за вашите очи да бидат одморени и освежени. Удобноста на очите и режимите на е-книги ја намалуваат штетната сина светлина, така што ќе можете да читате и прелистувате со леснотија.
Одговара на
секоја желба
Огромниот дисплеј се одликува со стапка на земање примероци на допир од 270 Hz и стапка на освежување од 90 Hz9, за прелистувањето на веб и играњето да претставуваат огромна радост.
стапка на освежување
HUAWEI nova Y90 smooth operation
HUAWEI nova Y90 smooth operation
допир
HUAWEI nova Y90 smooth operation
Батерија
што трае долго
Батеријата од 5000 mAh1 е подобрена со 40 W HUAWEI SuperCharge2 технологијата, што го зголемува вашето полнење до 50% за само 30 минути.10 Затоа, почнете да живеете и да се движите, сега ја имате моќта!
Ги овековечува сите моменти
во вашиот живот
HUAWEI nova Y90 rear camera
Камера за длабочина
2 MP
HUAWEI nova Y90 rear camera
High-Res главна камера
50 MP4
HUAWEI nova Y90 rear camera
Макро камера
2 MP
HUAWEI nova Y90 rear camera
Блиц на
камерата
HUAWEI nova Y90 rear camera
High-
Res
режим
HUAWEI nova Y90 HD shot
Нуди повеќе детали, во согласност со тоа како голото око го перцепира светот
Super
Night
Shot
HUAWEI nova Y90 night shot
Ја дава целосната привлечност на ноќните сцени, од неонски светла до панорамски градски пејзажи
Auto
HDR
HUAWEI nova Y90 auto HDR shot
Ги подобрува сликите направени во услови на позадинско осветлување, кои инаку би биле слаби и магливи
AI
Snapshot
HUAWEI nova Y90 snap shot
Снима живи снимки од сцени во движење, од спортски настани до моменти од секојдневниот живот
HUAWEI nova Y90 front camera
Селфи фотографии
во фокусот
Предната камера од 8 MP работи со алгоритми на Huawei AI за да ја прикаже вашата природна убавина. Во Portrait Bokeh режимот, предметот се истакнува и цртите на лицето сјаат, со природни контури и непречени транзиции на заднината.
Влогинг - забавно
... и лесно!
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 continuous front/rear recording
Предно / Задно Dual-View видео
Континуирано предно / задно снимање
Снимајте снимки и од предната и од задната страна, за да ја снимите сцената пред вас, додека ја снимате сопствената реакција на неа. Двете сцени се поставени една до друга, за неограничена забава. Префрлете се помеѓу предната и задната камера по желба, кога снимате видеа и уживајте во непрекинат поглед со беспрекорни транзиции. Само снимајте еднаш и споделете со леснотија!
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
Повеќе простор за
вашите работи
Со 128 GB меморија5, можете да бидете сигурни знаејќи дека има повеќе од доволно простор за вашите омилени игри, апликации, преземања и слики!
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
HUAWEI nova Y90 storage
EMUI 12
EMUI 12
Бидете поврзани
со најблиските
Искористете го максимумот од видео повиците со MeeTime. Разговарајте со паметни телефони, таблети, паметни часовници и Visions на HUAWEI, до 12 контакти одеднаш, за гласовни и видео повици со HD.14 Останете поврзани со најблиските каде и да сте.
HUAWEI nova Y90 MeeTime
Пристапете до документите што ви требаат
Побрзо
Со новиот дистрибуиран датотечен систем, можете веднаш да пристапите до документите или фотографиите на телефонот од вашиот лаптоп.15 Отворете, погледнете и уживајте без кабли.
HUAWEI nova Y90 distributed file system
Super nova
Која nova ви се допаѓа?
HUAWEI nova 9
HUAWEI nova 9
HUAWEI nova 9 SE
HUAWEI nova 9 SE
HUAWEI nova Y90
HUAWEI nova Y90
HUAWEI nova Y70
HUAWEI nova Y70
Дисплеј
6.57", OLED
6.78", LCD
6.7", LCD
6.75", LCD
Стапка на освежување
120 Hz
90 Hz
90 Hz
60 Hz
Резолуција
FHD+ 2340 × 1080
FHD+ 2388 × 1080
FHD+ 2388 × 1080
HD+ 1600 × 720
Длабочина
7.77 мм
7.94 мм
8.4 мм
8.98 мм
Тежина
175 гр
191 гр
195 гр
199 гр
Задна камера
50 (RYYB) + 8 + 2 + 2 MP
108 + 8 + 2 + 2 MP
50 + 2 + 2 MP
48 + 5 + 2 MP
Предна камера
32 MP
16 MP
8 MP
8 MP
Континуирано снимање со предна и задна камера
×
Dual-view видео
×
Батерија
4300 mAh
4000 mAh
5000 mAh
6000 mAh
Полнење
66 W
66 W
40 W
22.5 W
Отпечаток од прст
Под дисплејот
Странично-поставени
Странично-поставени
Странично-поставени
Меморија
8 + 128 GB
8 + 128 GB
6 + 128 GB
4 + 128 GB
 • Типичната вредност на батеријата е 5000 mAh, а нејзиниот номинален капацитет е 4900 mAh. Батеријата не се отстранува.
 • 40 W е максимална моќност за полнење и може да се достигне само кога се користат посебниот полнач и кабел HUAWEI SuperCharge од 40 W.
 • Екранот прифаќа дизајн на заоблен агол. Кога се мери како стандарден правоаголник, дијагоналната должина на екранот е 6,7 инчи (вистинската област за гледање е малку помала). Податоците доаѓаат од лабораториите на HUAWEI. FullView дисплејот е најчесто користен индустриски термин и се однесува на екраните на мобилните телефони кои имаат тесни рамки и висок сооднос екран-тело.
 • Максималниот излез на задната главна камера е 50 MP и може да се постигне само во режим со висока резолуција. Ќе преовладуваат реалните излезни ефекти.
 • Бидејќи софтверот и системот на мобилниот телефон зафаќаат одредена количина на меморија, достапната меморија е помала од наведената вредност.
 • Боите достапни за продажба може да варираат во зависност од регионот.
 • Ултра-тесната рамка од 1,05 мм се однесува на ширината на левата и десната црна граница. Податоците доаѓаат од лабораториите на HUAWEI. Ве молиме погледнете го вистинскиот производ.
 • Податоците доаѓаат од лабораториите на HUAWEI. Мерење врз основа на големината на видливата површина на екранот во сооднос со вкупната големина на екранот. Ве молиме погледнете го вистинскиот производ.
 • Екранот поддржува максимална стапка на освежување од 90 Hz. Вистинската стапка на освежување на екранот може да се разликува во зависност од интерфејсот на апликацијата или екранот на играта.
 • Податоците за полнење доаѓаат од лабораториите на HUAWEI. Вистинските перформанси на полнењето може да се разликуваат во зависност од навиките и условите за користење.
 • Податоците за полнење доаѓаат од лабораториите на HUAWEI.
 • Траењето на батеријата е продолжено до 100%. Податоците се споредба со долгорочни сценарија со целосно полнење. Податоците доаѓаат од лабораториите на HUAWEI.
 • Вкупно има 22 заштитни мерки за полнење, вклучувајќи опрема за полнење, заштита од напон и заштита од прекумерна струја. Податоците доаѓаат од лабораториите на HUAWEI.
 • Функцијата на 12-Party Group Call (максимално) ќе биде достапна кога Meetime ќе се надгради во AppGallery. Резолуцијата на видео повиците зависи од мрежните услови. За повеќе информации за тоа на кој пазар и кои модели на уреди ја поддржуваат функцијата MeeTime, ве молиме контактирајте со службата за корисници на Huawei.
 • Оваа функција е применлива само за одредени мобилни телефони на Huawei и одредени преносни компјутери HUAWEI MateBook (со Computer Manager 11.1 или понова верзија). Уредот треба да се најави на истиот профил на Huawei, да биде на истата Wi-Fi мрежа, да вклучи Bluetooth и да го вклучи Multi-device file browsing. За повеќе информации за тоа кои модели на уреди и верзија на софтвер ја поддржуваат функцијата, ве молиме контактирајте со службата за корисници на Huawei.
Напуштање на customers.huawei.com
Откако ќе кликнете на линкот, ќе влезете во веб-страница управувана од трета страна. Huawei не е одговорен и нема контрола врз оваа веб-локација управувана од трета страна.
Врати се Продолжи