Големина

Ширина:

70.8 mm

Висина:

149.1 mm

Длабочина:

7.65 mm

Тежина:

Околу 165 g

HUAWEI P20

*Големината на производот, тежината на производот и поврзаните спецификации се само теоретски вредности. Вистинските мерки кај посебните производи може да варираат. Сите спецификации се предмет на вистинскиот производ.

Боја
  • Црна
  • Pink Gold
  • Полноќно-сина

Дисплеј

Големина: 5.8 inches;
Вид: LCD;
Боја: 16.7M бои;
Резолуција: FHD 1080 x 2244, 428 PPI

Оперативен систем

EMUI 8.1 (врз основа на Android 8.1)

Меморија

4 GB RAM + 128 GB ROM

*Заради ограничувања на моќта на процесирање на CPU, меморијата која ја користи оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, реалниот достапен слободен простор за корисниците може да е помал од наведената меморија, Реалната меморија може да се промени заради ажурирање на апликации, операции на корисникот и други поврзани фактори.

Камера

Задна камера:
Камера со две леќи:
12 MP (RGB, f/1.8 апертура) + 20 MP (Monochrome, f/1.6 апертура), поддржува автофокус (фокус на ласер, длабок фокус, фазен фокус, фокус на контраст)
Забелешка: Пикселите на фотографијата можат да варираат во зависност од методот на фотографирање

Предна камера:
Камера со една леќа:
24 MP, f/2.0 апертура, поддржува фиксираната фокусна должина

Забелешка: Пикселите на фотографијата можат да варираат во зависност од методот на фотографирање.

Батерија

3400 mAh (Typical Value)*

*Типична вредност. Реалниот капацитет може малку да варира.
 Овој капацитет е номинален капацитет на батеријата. Реалниот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да е малку над номиналниот капацитет на батерија.

Мрежа

Emily-L09C: Една SIM картичка
Emily-L29C: Две SIM картички
LTE TDD / LTE FDD / WCDMA / EDGE / GPRS

Забелешка: Функциите достапни на живата мрежа зависат од носечката мрежа.

Поврзаност

Стандардно USB Type-C

NFC

Поддржува (Read Mode, P2P Mode, Card Emulation Mode(UICC, HCE))

Сензори

Сензор за гравитација;
Сензор за амбиентално осветлување;
Сензор за близина;
Сензор за преден отпечаток на прст;
Хол сензор;
Жироскоп;
Компас;
Сензор за јачина на боја;

Аудио

*.mp3, *.mp4, *.3gp, *.ogg, *.amr, *.aac, *.flac, *.wav, *.midi

Видео

*.mp4, *.3gp

Процесор

HUAWEI Kirin 970 CPU, octa-core, 4 x Cortex A73 2.36 GHz + 4 x Cortex A53 1.8 GHz

GPS

GPS / AGPS / Glonass / BeiDou Навигациски сателитски систем

Во кутијата

Мобилен телефон,
Слушалки USB-C,
Полнач, Кабел USB-C,
Адаптер за слушалки USB-C до 3.5 mm,
Флексибилна проѕирна маска,
Водич за брзо стартување,
Алатка за отстранување картичка,
Гарантен лист