Големина

Ширина:

73.5 mm

Висина:

156.28 mm

Длабочина:

8 mm

Тежина:

150 g (вклучувајќи ја и батеријата)

HUAWEI Y6 2019

Боја
  • полноќно црна
  • сафирно сина
  • килибрално кафена

Дисплеј

6.09” HD+ (1560 x 720)

Оперативен систем

EMUI 9.0 (врз основа на Android 9)

Меморија

2 GB + 32 GB

Камера

13 M AF камера, f/1.8

8 MP FF камера, Selfie Toning Flash 2.0

Батерија

3020 mAh (типична вредност)

Мрежа

LTE FDD / WCDMA / GSM

Поврзаност

Bluetooth, Micro USB, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hot Spot

NFC

НЕ

Сензори

Сензор на близина

Сензор за амбиентално светло

Сензор за гравитација

Сензор SAR

Аудио

*.mp3, *.mid, *.amr, *.awb, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.aac, *.wav, *.ogg, *.flac, *.mkv

Видео

*.3gp, *.mp4, *.webm, *.mkv

Процесор

MTK MT6761 (4-ЈАДРЕН)

Надворешна меморија

Вид: microSD

Максимален капацитет: 512 GB

Забелешка: microSD картичката е нестандардна конфигурација

GPS

GPS / AGPS, Glonass, BDS

Во кутијата

Телефон x 1, Полнач x 1,USB кабел x 1, Прирачник за употреба x 1, Алатка за отстранување x 1, Заштитна фолија за батеријата x 1, Заштитна фолија за екранот x 1