Големина

Ширина:

77.2 мм

:

:

Тежина:

Приближно 206 гр (вклучувајќи ја и батеријата)

HUAWEI P smart Pro

* Големината на производот, тежината на производот и сродните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерења помеѓу одделните производи може да се разликуваат. Сите спецификации подлежат на реалниот производ.

Боја
  • Breathing Crystal
  • Midnight Black

Дисплеј

Големина:
6.59 инчи
* Со заоблен дизајн на аглите на дисплејот како роса, дијагоналната должина на екранот е 6.59 инчи кога се мери според стандардниот правоаголник (вистинската површина на гледање е малку помала).

Боја:
16.7 милиони бои

Тип:
TFT LCD (LTPS)

Резолуција:
FHD+ 2340 x 1080
* Резолуцијата измерена како стандарден правоаголник, со заоблен дизајн на аглите на дисплејот како роса, ефективните пиксели се помалку.

Процесори

CPU:
HUAWEI Kirin 710F
Octa-core Processor
4 x Cortex-A73 Based 2.2 GHz + 4 x Cortex-A53 Based 1.7 GHz

Оперативен систем

EMUI 9.1 (засновано на Android 9)

Меморија

6 GB RAM + 128 GB ROM
* Поради ограничувањата во моќта за процесирање на процесорот, меморијата што ја користи оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, вистинскиот простор достапен за корисниците може да биде помал од наведениот капацитет за меморија. Вистинскиот простор за меморија може да се промени како резултат на ажурирања на апликации, операции на корисници и други поврзани фактори.

Надворешна меморија за поддршка:
Микро SD картичка, до 512 GB
*се продава одделно

Камера

Задна камера:
48 MP (отвор f/1.8) + 8 MP (Ултра широко-аголна леќа, отвор f/2.4) + 2 MP (отвор за бленд / f/2.4) + Автоматски фокус (фазен фокус)

Предна камера:
16 MP, отвор f/2.2

* Пикселите на фотографиите може да се разликуваат во зависност од режимот на сликање.

Батерија

4000 mAh (Типична вредност)

* Капацитет со номинална батерија е 3900 mAh.
** Типична вредност. Фактичкиот капацитет може да варира малку. Овој капацитет е номинален капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.
*** Не-отстранлива батерија. Отстранувањето на батеријата може да предизвика оштетување на уредот. За да ја замените или поправите батеријата, посетете овластен сервисен центар на HUAWEI.

Полнење

5V 2A

Мрежа

LTE FDD / WCDMA / GSM

Поврзаност

WLAN:
802.11b/g/n, 2.4 GHz

Bluetooth:
Bluetooth 4.2, BLE

USB:
Type-C, USB 2.0
* Стандардниот USB кабел поддржува USB 2.0.

Локација

GPS, AGPS, Glonass, BeiDou

Сензори

Сензор за амбиентална светлина
Страничен сензор за отпечатоци
Жироскоп
Компас
Сензор за гравитација

Видео

3gp, mp4

Во кутијата

Телефон (вградена батерија)
Полнач
Кабел Type-C
Слушалки
Водич за брз почеток
Eject Tool
Гарантна картичка
Заштитен филм ТП (прикачен на телефонот пред испорачувањето)

* Може да варира на различен пазар. Предмет на вистинскиот производ.