• Ширина

  76.13 mm

  Тежина

  Приближно 176 g (вклучувајќи ја и батеријата)

  *Големината на производот, тежината на производот и сродните спецификации се само теоретски вредности. Реалните мерења помеѓу одделните производи може да се разликуваат. Сите спецификации подлежат на реалниот производ.

  HUAWEI P40 lite E
  • Midnight Black
  • Aurora Blue

 • Големина:
  6.39 инчи
  *Со заоблен дизајн на аглите на екранот, дијагоналната должина на екранот е 6.39 инчи кога се мери според стандардниот правоаголник (вистинската површина за прегледување е малку помала).
  Боја:
  16.7 милиони бои
  Тип:
  TFT LCD (IPS)
  Резолуција:
  HD + 1560 x 720
  *Резолуција измерена како стандарден правоаголник, со заоблен дизајн на аглите на екранот, ефективните пиксели се помалку.

 • CPU:
  HUAWEI Kirin 710F
  Octa-core Processor
  4 x Cortex-A73 Based 2.2 GHz + 4 x Cortex-A53 Based 1.7 GHz

  GPU:
  Mali G51-MP4

 • EMUI 9.1 (базирано на Android 9)

 • 4 GB RAM + 64 GB ROM
  *Поради ограничувањата во моќта за процесирање на процесорот, меморијата што ја користи оперативниот систем и претходно инсталираните апликации, вистинскиот простор достапен за корисниците може да биде помал од наведениот капацитет на меморија. Вистинскиот простор за меморија може да се промени како резултат на ажурирања на апликации, операции на корисници и други поврзани фактори.

  Надворешна меморија за поддршка:
  Микро SD картичка, до 512 GB
  *се продава одделно

 • Задна камера:
  48 MP (f/1.8 отвор) + 8 MP (ултра широкоаголни леќи, f/2.4 отвор) + 2 MP (f/2.4 отвор)

  Предна камера:
  8 MP, f/2.0 отвор

  *Пикселите на фотографијата може да варираат во зависност на опцијата за фотографирање.

 • 4000 mAh (типична вредност)

  *Типична вредност. Вистинскиот капацитет може да варира малку.
  Овој капацитет е номинален капацитет на батеријата. Вистинскиот капацитет на батеријата за секој поединечен телефон може да биде малку над или под номиналниот капацитет на батеријата.

 • 5V 2A

 • ART-L28

  Примарна SIM картичка
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 28
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 8
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

  Секундарна SIM картичка
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 28
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 8
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

  ART-L29

  Примарна SIM картичка
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 8
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

  Секундарна SIM картичка
  4G FDD LTE: Bands 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 7 / 8 / 20
  4G TDD LTE: Bands 34 / 38 / 39 / 40 / 41
  3G WCDMA: Bands 1 / 2 / 4 / 5 / 8
  2G GSM: Bands 2 / 3 / 5 / 8 (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz)

 • WLAN:
  802.11b/g/n, 2.4 GHz

  Bluetooth:
  Bluetooth 5.0

  USB:
  Micro USB

  Earjack:
  3.5 mm earjack

 • GPS, AGPS, Glonass, BeiDou, Galileo

 • Сензор за амбиентална светлина
  Сензор за отпечатоци
  Компас
  Сензор за гравитација

 • Histen
  mp3, mp4, 3gp, ogg, amr, aac, flac, wav, midi

 • 3gp, mp4

 • Телефон (вградена батерија) x 1
  Полнач x 1
  USB кабел x 1
  TPU заштитна маска x 1
  Водич за брз почеток x 1
  Алатка за полесно отворање на слот x 1
  Заштитна TP фолија x 1
  Гарантна картичка x 1

  *Може да варира на различен пазар. Предмет на вистинскиот производ.